събота, юли 6, 2024
HomeFootballТвърде малък терен за Селесао? Тикос измъкна точка от Бразилия в първия...

Твърде малък терен за Селесао? Тикос измъкна точка от Бразилия в първия мач

Коста Рика поднесе изненада в Лос Анджелис, като се противопостави на разочароващата Бразилия със силна игра в защита. Шефът на защитата им имаше любопитна причина за чистия лист

С участието на контузената суперзвезда Неймар, Бразилия бе задържана с равенство 0:0 от Коста Рика пред 67 158 зрители на стадион SoFi в Лос Анджелис – неуспешен дебют за треньора Доривал Жуниор в първия му мач със Селесао в официално състезание.

Защитата на „тикосите“ устоя на фаворитите през цялото времетраене на мача и въпреки допуснатите 19 гола. Дори смените в атака през второто полувреме – Савио от Жирона (20 г.), бъдещият професионалист на Реал Ендрик (все още на 17 г.) и Габриел Мартинели от Арсенал (23 г.) не внесоха очакваното проникване в играта на рекордните световни шампиони. Сред малкото интересни моменти бяха предполагаемият гол на Маркиньос (30), който беше отменен заради това, че е бил само встрани, и ударът на Лукас Пакета, който се удари в гредата (63).

Пет метра по-малко от стандарта на ФИФА

Бразилският защитник Маркиньос (ПСЖ) имаше доста странно обяснение за крайно слабото представяне на своя отбор: „Теренът е по-малък и затруднява атаката“, обясни 30-годишният футболист. На Копа по-голямата част от мачовете се играят на стадиони от НФЛ, където терените са с пет метра по-малко широки от обичайното за футбола. Въпреки това за Световното първенство по футбол на същото място след две години се планира стандартът на ФИФА.

След добрите представяния срещу Англия и Испания в приятелските мачове в Европа през март, тенденцията на „селесао“ към равенства продължава, след като наскоро не успяха да стигнат по-далеч от равенството в тестовете срещу Мексико и САЩ.

С девет титли Бразилия е на трето място в списъка на победителите в южноамериканските първенства. Последната Копа Америка беше спечелена на родна земя през 2019 г. Коста Рика участва в състезанието за шести път, но никога не е преминавала четвъртфиналите.

Дуото от Палас изведе Колумбия до победа

Във втория мач в понеделник (местно време) Колумбия оправда ролята си на фаворит и удължи серията си без поражение от февруари 2022 г. на 24 (19 победи, пет равенства) с победа над Парагвай с 2:1 (2:0) в Хюстън.

Капитанът Хамес Родригес остави своя отпечатък върху играта на „Cafeteros“. 32-годишният футболист, който имаше договор с Байерн Мюнхен между 2017 и 2019 г., подготви Даниел Муньос (32) и Джеферсън Лерма (42) – и двамата играят за Кристъл Палас под ръководството на треньора Оливър Гласнър – през първото полувреме и инициира много атаки. Парагвай, който загуби мач на откриването за първи път от 17 турнира Копа, намери отговор само чрез Хулио Енсисо (69, Брайтън & Хоув Албиън).

Във вторник Перу и Канада откриват следващия кръг. Един ден след 37-ия му рожден ден обаче всички погледи ще бъдат насочени към Лионел Меси, който ще се изправи срещу тогавашните победители Чили с Аржентина в реванш от финалите през 2015 и 2016 г.