понеделник, септември 16, 2024
HomeSerie AС Дибала идва инерция, но Довбойк има алуминиево игрище

С Дибала идва инерция, но Довбойк има алуминиево игрище

Новият сезон в Серия А започна за Рома на Даниеле де Роси в Сардиния – и то с лек неуспех. Започвайки като фаворит, „джалоросите“ не успяха да избегнат нулевото равенство в Каляри Калчо

Носителят на Скудетото Интер (2:2 в Генуа) и вицешампионът Милан (2:2 срещу Торино) вече не успяха да вземат победа на старта на новия сезон в италианския футбол. Рома беше следващият клуб от предполагаемия висш пилотаж през 2024/25 г.

Джалоросите, които започнаха с трите си нови попълнения Льо Фе (Стад Рен), Суле (Ювентус) и Довбик (ФК Жирона) в стартовата единадесеторка, бяха задържани при равенството 0:0 от аутсайдера Каляри Калчо, който успя да избегне изпадането през миналия сезон благодарение на легендарния треньор Клаудио Раниери.

Това беше свързано със стила на игра на Рома – и с това, че сардинците се противопоставиха добре.

Първо никакъв, после няколко шанса за Рома

От самото начало правеше впечатление, че столичният отбор изпитваше огромни затруднения да комбинира наистина чисто отзад напред. И тъй като защитата не внимаваше, едва не допусна гол за 0:1 още в първата минута. Но стражът на AS Свилар направи силно спасяване от Зито, който също беше излязъл извън терена. Сръбският вратар трябваше да спасява и от Марин преди почивката (41′), а също така видя как в полето му влетя удар на Пиколи (45′).

Първото полувреме беше незабравимо за римляните – и с ясно изразено подобрение на представянето след подновяването на играта. Гостите от „Вечния град“ изведнъж зададоха тона и все повече натискаха за заслужена преднина. Но това не трябваше да се случи. Защо? Защото технически надареният Суле се отчая от Скуфет от Каляри (48′), защото Залевски пропусна (49′) и защото Пелегрини намери майстора си във вратаря (55′).

Голове на таблото и от двете страни

След един от много редките шансове за домакините (Пиколи опита късмета си в 58-ата минута), де Роси реагира и разигра другите козове на пейката си. На първо място се появи Дибала, който беше привлечен от Саудитска Арабия и има само една година до края на договора си. А с аржентинския световен шампион натискът само се увеличи, макар че техничарят неумело пласира в стената обещаващ опит за свободен удар (74′). Връхната точка дойде шест минути по-късно: след прекрасен финт на Дибала новото попълнение Довбик се извиси високо, но от близка дистанция удари топката в напречната греда

На другия край обаче сардинците също трябваше да се разпишат с Алупех: Марин удари долната част на напречната греда (81′). И така, в крайна сметка остана общото 0:0, включително и защото другият жокер на де Роси – Абрахам или Ел Шаарауи, който едва не се размина с последната акция (90,+4), не можаха да доведат до обрат

Следващият мач за Рома е следващия уикенд с първото им домакинство срещу Емполи (събота, 20.45 ч.). Каляри са в действие чак в понеделник (18.30 ч.) с друг домакински мач срещу новоиздигнатия Комо 1907 под ръководството на треньора Сеск Фабрегас.