Специален празничен жест: Бартра изтрива дългия период на страдание

В първия ден на новия сезон в Ла Лига Реал Бетис пропусна да спечели домакински мач, изпълнен с еуфория: Андалусийците не успяха да преодолеят миналогодишния третодивизионен отбор на Жирона при равенството 1:1. Това беше специална вечер за бившия играч на Дортмунд Бартра

Новият сезон в Ла Лига все още търси победител. Равенството 1:1 на Атлетик Билбао срещу Хетафе беше последвано от равенство 1:1 между Бетис и Жирона. Вторият мач в четвъртък обаче имаше много повече какво да предложи.

Жирона, които имат право да участват в Шампионската лига благодарение на отличната си предсезонна подготовка и третото място, започнаха смело на атмосферния „Бенито Вилямарин“. Малко след това обаче феновете на домакините за първи път бяха вдигнати от местата си: След перфектно изпълнение на корнер от страна на Фекир, Бартра, който се беше измъкнал от Блинд, мощно насочи топката в близкия ъгъл – 1:0 (6).

Реакцията на бившия играч на Дортмунд на дебютния му гол беше видимо емоционална. Операцията на ахилесовото сухожилие му костваше голяма част от сезон 2023/24, което означаваше, че той има само три оскъдни участия в Ла Лига. Нещата ще се подобрят през новия сезон. Бартра също така знаеше на кого иска да благодари. 33-годишният централен защитник спринтира до скамейката и даде голяма прегръдка на лекаря на отбора Хосе Мануел Алварес Касадо, който беше застанал до него в трудния момент

Гирона се нуждаеше от момент, за да се отърси. Но тогава Брайън изпревари Перо и намери Ерера в центъра, чийто директен удар прелетя над вратата (17′). Малко по-късно 2:0 висеше във въздуха и на другия край, но Айтор Руибал не успя да пласира правилно удара си след прекрасно единоборство (20′).

След почивката Жирона превключи на по-висока предавка. Топстрелецът Довбик, който напусна в посока Рома, обаче липсваше на всяка крачка. Липсваше му хладнокръвие. Дори Руис, който в 60-ата минута удари само гредата – една от няколкото злополучни сцени от страна на олимпийския шампион.

Чими Авила уцели гредата

Бетис отново отговори, но шансът на Родри не доведе до изкупителния втори гол (63′). Напротив: двама жокери на Жирона стигнаха до дългоочакваното изравняване, като 20-годишният Алмена предостави перфектна асистенция на 19-годишния Мисехуй (72′).

Влезлият като резерва нападател на Бетис Чими Авила имаше най-добрия шанс в последния четвърт час, но артистичният му удар попадна в левия стълб (74′). В крайна сметка обаче резултатът остана 1:1, поредно равенство за андалусийците, които бяха натрупали 15 такива в предсезонната подготовка – само RCD Майорка надмина тази цифра (16).

И двата отбора ще се стремят към първата си победа в лигата на 25 август: Бетис е домакин на Депортиво Алавес, а Жирона играе с Атлетико Мадрид.