След колеблив старт: Германия на полуфинал с отбранителна гала

След бавно начало Германия обърна четвъртфинала си срещу Гърция и след победа със 76:63 се класира на полуфиналите на Олимпийските игри

Най-високопоставеният играч в отбора на ДББ беше Франц Вагнер (18), следван от Денис Шрьодер (13), който имаше и 8 асистенции. Силната скамейка на Исаак Бонга (9 точки, 3/6 тройки), Йоханес Тийман (10 точки, 6 борби), Мориц Вагнер (8 точки, 5 борби) и Ник Вайлер-Баб (5 точки) също изигра голяма роля за победата.

Не е изненадващо, че звездата от НБА Джанис Антетокунмпо беше основният човек за Гърция (20 точки, 8/13 от игра), подкрепян от силните Томас Уолъп (12 точки, 2/5 тройки) и Костас Папаниколау (10 точки, 8 борби) и др.

Ранният час на началото на срещата като че ли подхождаше много повече на гърците, отколкото на отбора на DBB. Джанис и компания изглеждаха по-решителни и след две успешни свободни хвърляния и гръмотевична забивка на „гръцкия изрод“ поведоха с 12 точки след пет минути

Германия проспа първото полувреме

Германия, от друга страна, изглеждаше доста разконцентрирана през целия първи период. Нападението не успяваше да намери своя ритъм срещу физическата защита. Отчаяните тройки на Франц Вагнер и Анди Обст не попаднаха в коша с голяма разлика, а имаше и редица ненужни обръщания.

Все пак германският отбор най-накрая влезе в играта през втория период. Скамейката около Вагнер, Бонга, Тийман и Вайлер-Баб вкара нова енергия в играта с физическото си присъствие, което се отрази забележимо добре на Германия и в двата края. Макар че Гърция нанесе много трудни удари, отборът на Гордън Хърбърт малко по малко си пробиваше път към успеха. Един алей-уп пас от Шрьодер към неговия приятел от Брауншвайг Даниел Тайс само за няколко секунди в крайна сметка изравни резултата при 36:36 на полувремето

Отборът на

DBB се подобри значително през второто полувреме

В началото на второто полувреме вълната сякаш се обърна изцяло в полза на отбора на DBB, а втората успешна тройка на Шрьодер за деня даде на Германия първата й преднина. Въпреки това Гърция продължи да действа, за първи път в турнира вкара добре отвън и създаде втори шансове в нападение. Въпреки това Германия вече беше по-добрият отбор и увеличи преднината си на +7 благодарение на тройката на Бонга при финалната сирена.

Подобна беше картината и в последния период: Германия остана по-добрият отбор, но не успя да се откъсне решително, защото Гърция продължи да се защитава добре. В този момент обаче гърците вече не бяха в състояние да направят много в нападение, а германската защита беше просто прекалено добра. В заключителната фаза топката многократно се озова в ръцете на Франц Вагнер, който взе много добри решения и в крайна сметка затвори мача.

Сега Германия за първи път достигна до полуфинал на Олимпийски игри. Там отборът на DBB ще се изправи срещу победителя от мача между Канада и домакините от Франция (18:00 ч.). Кръгът на последните четири е насрочен за четвъртък, 8 август. Часовете на мачовете са 17,30 ч. или 21,00 ч.