Селтикс се класира на финалите на конференцията – Дончич спечели победата в Далас

Бостън Селтикс са на финала на Източната конференция за трета поредна година. За рекордните шампиони обаче междинното стъпало не се брои за много. Маверикс си проправят път към предимство. НБА в четвъртък сутринта

Бостън Селтикс са първият отбор, който достига до финалите на конференциите в НБА. Най-добрият отбор в основния кръг си осигури необходимата четвърта победа в серията със 113:98 над Кливланд Кавалиърс и вече е на финалите на Източната конференция за трети пореден път. Въпреки това Бостън не спечели шампионската титла в НБА през този период.

Следователно Селтикс все още имат 17 титли – само Лос Анджелис Лейкърс имат толкова. Техни съперници във финалите на конференцията ще бъдат или Ню Йорк Никс, или Индиана Пейсърс. Никс, водени от германеца Айзея Хартънщайн, имат преднина от 3:2 в двубоя.

Селтикс имаха труден мач срещу Кавалиърс и изпитаха нервите на феновете в TD Garden. „Не очаквахме да спечелим мача през първата или втората четвърт. Отнема толкова време, колкото е необходимо“, заяви Джейсън Тейтъм, най-добрият реализатор на Селтикс с 25 точки, по американската телевизия след мача. Достигането до финала на конференцията все още не е голям успех: „Бил съм тук много пъти. Това не е целта.“ Ал Хорфорд изигра изключителен мач, като завърши с 22 точки и 15 борби. Най-добрият реализатор за „Кавалиърс“ беше Еван Мобли с 33 точки.

Далас има мачпойнт

Далас Маверикс постигнаха победа със 104:92 в Оклахома Сити, за да поведат с 3:2 след победите в оспорваната серия в Западната конференция. Два дни след като загубиха мача в Далас, Маверикс, водени от Лука Дончич и Кайри Ървинг, контролираха ситуацията през цялото време. Макси Клебер от Вюрцбург все още липсваше заради контузията си в рамото.

„Резултатът е само 3:2, трябва да го довършим“, заяви Дончич. Словенецът записа трипъл-дабъл от 31 точки, десет борби и единадесет асистенции. Ървинг имаше още една вечер под средното ниво с дванадесет точки и четири асистенции. Шай Гилджъс-Александър отново беше най-добрият човек за Оклахома Сити Тъндър с 30 точки. Сега мачът може да бъде решен в мач номер шест в неделя вечер в Далас