вторник, юли 2, 2024
HomeFootballСАЩ отстъпват след нападението на Уеа - Суарес празнува при победата на...

САЩ отстъпват след нападението на Уеа – Суарес празнува при победата на Уругвай

Домакините от САЩ отслабнаха срещу Панама и заплашват да отпаднат рано от Копа Америка – докато Уругвай стигна до четвъртфиналите с атакуващ фойерверк

Наместо да си резервират рано билет за четвъртфиналите, САЩ са застрашени от ранно отпадане от Копа Америка у дома. В Атланта в петък вечер (CEST) Кристиан Пулишич & Ко изненадващо загубиха с 2:1 от Панама, което вероятно е причинило безсънна нощ най-вече на Тимоти Уеа.

24-годишният нападател на Ювентус, син на бившия световен футболист Джордж Уеа, беше наказан с директен червен, а не с жълт цвят в 18-ата минута за предизвикателство извън топката в главата на противника си Родерик Милър. Неговите съотборници, които вече не бяха успели да вкарат гол срещу алуминия в лицето на бившия играч на мюнхенци Крис Ричардс, все пак поведоха, когато Фоларин Балогун стреля с левия крак в горния десен ъгъл от границата на наказателното поле (22′). Сезар Блекман обаче изравни само четири минути по-късно (26).

Въпреки че САЩ, с превъзхождащия ги Джо Скали от Гладбах, се държаха до финалната фаза – без сами да станат опасни – Панама извоюва победата с нарастващ натиск: резервата Хосе Фахардо преодоля резервния вратар Итън Хорват, който се бе появил на почивката на мястото на контузения Мат Търнър (83′).

Така в последния ден от групата C Панама и САЩ ще се изправят един срещу друг в битката за място на четвъртфиналите, но нито една от двете страни няма да влезе в мача с най-добри намерения: Панама загуби един от най-важните си играчи, Адалберто Караскила, в заключителните етапи, след като в пристъп на лудост събори Пулишич отзад и му бе показан червен цвят (88′); от друга страна, САЩ, които са само на второ място пред Панама благодарение на по-добрата си голова разлика (3:2 срещу 3:4), имат много по-труден съперник в лицето на Уругвай.

Драйвър Араужо: Уругвай разкъса Боливия

След като победиха Панама с 3:1 в първия си мач, рекордните шампиони на Копа спечелиха без особени проблеми и втория си мач и се класираха предсрочно за елиминационния кръг – най-вероятно като победители в групата. Възпитаниците на треньора Марсело Биелса превъзхождаха във всяко едно отношение при победата си с 5:0 над Боливия. След като Факунда Пелистри им даде преднина (8′), Максимилиано Араужо, който вкара мечтания гол срещу Панама, подготви Дарвин за 2:0 (21′) и сам вкара за 3:0 (77′).

Стадион „Метлайф“ обаче стана особено шумен между 4:0 (Феде Валверде, 81′) и 5:0 (Родриго Бентанкур, 89′), когато рекордният голмайстор на Уругвай Луис Суарес бе заменен от Дарвин. 37-годишният Суарес, който вече е вкарал 12 гола и е дал 5 асистенции в 16 състезателни мача за Интер Маями през този сезон, беше под въпрос преди турнира заради проблеми с коляното и сега се появи за първи път в игра.