събота, октомври 5, 2024
HomeFootballРанният Влахович и един защитник: Ювентус си връща трофея

Ранният Влахович и един защитник: Ювентус си връща трофея

Juventus Торино се представи страхотно в тазгодишния финал на Копа Италия, като не остави на Аталанта Бергамо почти никакви шансове. Влахович и защитата бяха с основна заслуга за рекордната 15-а титла на победителите

Ролята на фаворити на хартия бързо се утвърди: Аталанта, който беше победен само веднъж в последните си десет състезателни мача, а освен това беше отстранил великия ФК Ливърпул в Лига Европа или Рома (2:1) в надпреварата в Серия А за петото и последно място в Шампионската лига, беше влязъл в този финал на Копа с голямо самочувствие.

И все пак именно рекордните носители на купата Ювентус оставиха своя отпечатък върху този финал, който се проведе на стадион „Олимпико“ в Рим. С други думи, отборът от Торино, който от месеци е известен със своя стабилен и ориентиран към резултатите дефанзивен футбол.

Влахович със златния старт

Старата госпожа излезе с голяма интензивност, тичаше напред и почти без изключение държеше под контрол атаката на бергамаските с играчи като де Кетелаер, Коопмайнерс и Лукман. Единствено последният, бивш играч на Лайпциг, успяваше на моменти да се раздвижи.

Но именно „бианконерите“ нанесоха първия удар за вечерта – и то успешно: Камбиасо халоса една прекрасна топка от завоя срещу защитата на Бергамо, която се бе изтеглила твърде назад. След това Влахович проби, не излезе в аут, използва силната си физическа игра, за да надбяга съперника си Хиен и хладнокръвно завърши пред вратаря Карнезеки, за да направи 1:0 (4-та минута).

След половинчатия опит на Пашалич – стражът на Юве Перин беше на крак (13′) – Рабио запази крака си след пробив на Киеза. Но на пътя му застана и вратарят Карнезеки. Междувременно Камбиасо не уцели целта (39), преди Бергамо да има най-добрия си шанс точно преди почивката. Пасалич получи възможност да стреля съвсем свободно, но Гати блокира (44′).

Джуве отново на върха

Подобна беше картината и през второто полувреме: с изключение на буйния Лукман, който за малко не направи 1:1 с отразен удар (51′) и беше направо отчаян в заключителната фаза с удар, който се удари в гредата (80′), защитата на Торино не успя да намери никакви средства за пробив. В частност напълно превъзхождаше дефанзивното голово чудовище Бремер, който защитаваше почти всичко заедно с колегите си Гати и Данило.

Въпреки това срещата дълго време оставаше вълнуваща, тъй като атаката на бианконерите не успя да направи 2:0 сама по себе си: Влахович не получи право да изпълни дузпа след бутане от страна на Хиен (55′), малко преди втория си гол (64′) също беше изведен от де Роон, а когато наистина беше вкарал гола си с глава след удар на Камбиасо, беше хванат в офсайд с решение на VAR. Влезлият като резерва Мирети също нямаше късмет, когато от остър ъгъл удари напречната греда (84′). Но това беше достатъчно.

Ювентус, който трябваше да се справя без ядосания си треньор Масимилиано Алегри (червен за обида на съдията) през деветте минути на продължението, спечели 15-ия си триумф в Копа Италия с напълно заслужена победа с 1:0 на финала в Рим. Състезание, което много привърженици на Аталанта започват да демонизират. Отборът от Бергамо, който е печелил само една титла в клубната си история (трофея в края на сезон 1962/63), сега губи на финал за трети път от 2019 г. насам (0:2 срещу Лацио, 1:2 срещу Ювентус и сега още едно малко поражение от торинци).

Това беше петата победа на Алегри в Копа, между другото, рекорд в Италия, изпреварвайки Свен-Горан Ериксон и Роберто Манчини с по четири.