неделя, септември 8, 2024
HomeEsportsПоследните фойерверки на вундеркинда: Андерс Вейрганг е световен шампион в FC 24

Андерс Вейрганг спечели световния шампионат на FC Pro и е световен шампион в EA SPORTS FC 24. 18-годишният младеж завърши доминиращата си серия с безпрецедентно финално шоу.

При неотдавнашния си триумф на eEURO Андерс Вейрганг се превърна в крал на завръщането – датчанинът нямаше нужда от това на Световния шампионат FC Pro в Берлин. Той доминираше на индивидуалното световно първенство още от първия мач в групата и спечели всеки един от своите мачове. На финала той официално се короняса за най-добър в света с победа със 7:0 над изненадващия финалист Ювал Близовски. Освен трофея, електронният спортист от RBLZ Gaming спечели и парична награда на обща стойност 250 000 щатски долара.

5:0 на полувремето: финалният мач като финална демонстрация

Близовски оцеля невредим през първите няколко игрови минути на финала, но Vejrgang диктуваше темпото от самото начало. Първият пробив доведе директно до преднина за датчанина: той проникна в наказателното поле на съперника през халфовата линия и реализира в късия ъгъл, за да направи 1:0 (15′). Въпреки че първоначално Вежранг не организира фестивал на шансовете, малко по-късно той увеличи преднината си от дистанция (24′).

Близовски почти не навлезе в крайната третина през първото полувреме, съперникът му от Лайпциг контролираше всичко в отбрана. В предни позиции той първоначално не успя да добави към актива си (34′), а след това вкара от корнер на близката греда за 3:0 (37′). Очакваната чиста ситуация надделя още в началото на финала на Световната купа, Близовски просто беше пресиран срещу Вежранг. Преди почивката професионалистът от РБЛЗ вкара през центъра, за да направи 4:0 (42′) и дори 5:0 (45.+2) с копие на третия гол.

Разлика в класите: финал с усещане за квалификация

Това, което зрителите видяха в берлинската зала Uber Eats Music Hall, не приличаше толкова на финал на световно първенство, колкото на първия кръг на някоя друга квалификация. Имаше разлика в класите между Вежранг и Близовски – както често се случваше с датчанина в груповата фаза, 16-ия кръг и четвъртфиналите. Не е изненадващо, че Вежранг продължи доминиращото си представяне и след почивката и бързо увеличи преднината си на 6:0 (49′). Близовски все още не съществуваше в нападение

Човек може да съжалява израелеца. Дори когато в средата на второто полувреме Вежранг превключи на няколко предавки надолу, съперникът му не успя да създаде никаква опасност. Вместо това 18-годишният датчанин отново комбинира по десния фланг, за да направи резултата 7:0 (78′). Израз на доминация във всичките ѝ аспекти: В 83-ата минута на мача Близовски отправи първия си удар към вратата на финала, който вратарят на Vejrgang парира. След това не се случи нищо повече. Резултатът 7:0 означаваше най-високата победа на финала на Световната купа в историята на електронните спортове, съответно на ФИФА и ФК.

„Все още не съм осъзнал напълно, че съм световен шампион“, каза Вежранг след това в интервю за eSport. „Искам да спечеля точно по този начин – ясно и недвусмислено. Тогава хората няма да могат да казват, че не е заслужена.“ Първото нещо в програмата до края на вечерта ще бъде да провери смартфона си: „Сигурен съм, че имам много съобщения от всичките си приятели.“

Полуфинал: наказателен удар на Паненка и отскочило воле

В първия полуфинал на Световното първенство по футбол за професионалисти Вейрганг продължи доминацията си от предишния кръг: Срещу Юсеф Шариф, изненадата от плейофите, никога не е имало сериозен въпрос кой ще продължи към финала. Още в шестата минута на мача датският любимец кръстосваше в наказателното поле на противника, докато не се отвори решителното пространство – 1:0. Вежранг удвои преднината си с дузпа за Паненка, която след това отпразнува със „студената радост“ на Коул Палмър (21).

Развиваше се едностранчив мач, който Vejrgang реши още на почивката, като бързо допусна още два гола на Charif (29-и/40-и). След подновяването на играта футболистът на Лайпциг изпълни прекрасен пас, заобиколи вратаря и вкара в мрежата, за да направи резултата 5:0. Вежранг осигури визуалния акцент в заключителните етапи, когато завърши полувремето с чудесно воле след прецизно подаване (79′). Мароканецът Шариф нямаше и най-малък шанс за 90-те игрови минути

Максималното напрежение доведе до 16 дузпи

Много повече напрежение имаше между Близовски и Жоао „жафонсо“ Васконселос във втория полуфинал на Световното първенство. Португалецът вкара два пъти през първото полувреме (6/39-ата), докато израелецът на два пъти намери верния отговор (31/45-ата). След почивката картината се преобърна: Близовски излезе напред с отскок (56′), този път Васконселос изравни (70′). В последните 20 минути от редовното време на виртуалния терен цареше предпазливост – с изключение на една възможност малко преди края, която „жафонсо“ не успя да оползотвори (89′).

Така че последният съперник на Vejrgang трябваше да бъде определен в допълнителното време, в което Близовски имаше първия опасен завършек (96′). След известно бездействие играта набра скорост в заключителните моменти: Васконселос първо не успя да преодолее противниковия страж, а след това насочи последвалия ъглов удар към напречната греда (120,+2). В изключително драматичната дузпа Близовски и „жафонсо“ изпълниха 15 наказателни удара помежду си, преди португалецът да пропусне и по този начин израелците се класираха на финала срещу Vejrgang.