сряда, юли 3, 2024
HomeTennisПобеденият Джокович предотвратява отпадане от 16-ия кръг

Победеният Джокович предотвратява отпадане от 16-ия кръг

Тенис звездата има щастлив край и във втория си петсетов трилър в Париж. Защитаващият титлата си шампион куца, препъва се – но не пада. Но контузията на коляното предизвиква безпокойство

Новак Джокович очевидно не може без драма: два дни след рекордния си мач от третия кръг през нощта сръбската тенис звезда буквално се измъчи и стигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция.

Притиснат от контузия в коляното и видимо недоволен от себе си и света, защитаващият титлата си тенисист отново изнесе нервен петсетов трилър, в който надделя с 6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:3 срещу аржентинския аутсайдер Франсиско Черундоло след 4:39 часа.

Той лежеше на пода между тях и всъщност имаше само едно обяснение за завръщането си, след като изоставаше с 1:2 сета, каза 37-годишният тенисист по време на интервюто на корта с „голяма благодарност“ към публиката: „Вие го направихте!“

С 370-ата си победа в мач от Големия шлем той изпревари швейцарската тенис икона Роджър Федерер в тази статистика. Сърбинът (59) счупи и рекорда, който преди това делеше с Федерер (58), за броя на четвъртфиналите на четирите големи турнира. В Париж той достигна до осминафиналите на най-добрите за 15-и пореден път – но 24-кратният победител в турнири от Големия шлем не беше в титулярна форма срещу Серундоло. Особено физическото му състояние повдига въпроси.

Джокович, който завърши мача си от третия кръг в събота срещу италианеца Лоренцо Музети едва след 3 ч. сутринта и четири часа и половина, първоначално изглеждаше, че се е възстановил добре от натоварванията. В началото на втория сет обаче 24-кратният победител в турнирите от Големия шлем взе медицински таймаут, за да обработи дясното си коляно. Той разкри причината за това, когато по-късно се оплака на главния съдия от количеството глина на корта: „Изкълчих си коляното. През цялото време се подхлъзвах.“

Апатичен поглед и загадъчен език на тялото

Джокович също така отново влезе в конфликт с публиката на корт „Филип Шатрие“, която беше твърде шумна за него по време на едно рали. След като Черундоло най-накрая успя да се възползва от шанса за пробив, за да спечели втория сет от 13-ия си опит, сърбинът също крещеше по посока на ложата си. „Вулканът е жив – въпросът е кога ще изригне“, бе казал вече бившият му треньор Борис Бекер за Джокович след мача от третия кръг.

Езикът на тялото на Джокович беше озадачаващ. Той се придвижваше в позицията си след ралитата, като или пълзеше, или куцаше. След като загуби третия сет, спортната звезда гледаше почти апатично в пространството на пейката, а контузеният му крак беше изпънат. За радост на феновете той отново показа повече борбен дух в четвъртия сет и се спаси с демонстрация на сила в последния рунд. Там той показа здрави нерви