понеделник, юли 1, 2024
HomeMotorsportsПет години след смъртта на Хюбърт: Кореа отново на подиума във Формула...

Пет години след смъртта на Хюбърт: Кореа отново на подиума във Формула 2

Хуан Мануел Корреа отново на подиума във Формула 2 в Барселона – еквадорецът успя да го направи пет години след смъртта на Антоан Юбер

За Хуан Мануел Корреа това беше емоционален състезателен уикенд във Формула 2 в Барселона. Еквадорецът преживя пътуване с влакче на емоциите, което завърши с щастлив край. 24-годишният пилот финишира на подиума във второто състезание и отпразнува класиране в топ 3 за първи път от повече от пет години. Кореа постигна това пет години след смъртта на Антоан Юбер, който загина при инцидент на пистата Спа-Франкоршамп

Корреа всъщност вече беше завършил в челната тройка в събота, но мястото му на подиума не беше признато. След състезанието бяха раздадени общо 14 наказания, тъй като пилотите редовно са превишавали ограниченията на пистата. Сред тях беше и роденият в Кито младеж. Той бе понижен до осмо място.

Въпреки това той се пребори в неделя и завърши на трето място зад Джак Кроуфорд и Франко Колапинто. Този път нямаше възражения от страна на организаторите на състезанието и на Корреа бе позволено да запази първия си подиум от 2019 г. във Франция. Само четири състезания след тогавашния му втори подиум във Формула 2, на 31 август 2019 г. в Белгия се случи ужасният инцидент.

Юбер участва в инцидент в прословутата комбинация О Руж-Райдион. Кореа се блъсна в автомобила на Юбер с пълна сила. Последният бе обявен за мъртъв само няколко минути след инцидента, докато Кореа бе сериозно ранен и настанен в болница. Кома, продължителна рехабилитация и труден път към завръщането в моторните спортове характеризират последните няколко години на Correa, но той успява да се върне в състезателен автомобил.

През 2021 г. Кореа отново тества автомобил от Формула 2, но участва в първите си състезания във Формула 3, в която се състезава в продължение на два пълни сезона, преди да се завърне във Формула 2 с Ван Амерсфорт през 2023 г. През 2024 г. той се състезава за DAMS и след пет години отново завършва на подиума. „Знаех си го, беше пет години до ден днешен“, каза Кореа, който за последно сподели подиума с Юбер на „Пол Рикар“ през юни 2019 г.

„За мен е толкова сюрреалистично да стоя тук и съм благодарен, че все още имам възможността да карам на това ниво и да стоя на подиума“, продължи еквадорецът. „Мисля за него [Юбер] през цялото време, когато се занимавам с този спорт. Надявам се, че той е там горе и се усмихва.“