четвъртък, септември 19, 2024
HomeMotorsportsНорис обяснява: Как помогна на Пиастри да спечели победата в Баку

Норис обяснява: Как помогна на Пиастри да спечели победата в Баку

„Малка роля“ на Ландо Норис за победата на съотборника му в McLaren Оскар Пиастри в Баку – Британецът е изненадан, че е победил Макс Верстапен

Ландо Норис потегли от 15-о място на стартовата решетка към четвъртото място в състезанието от Формула 1 в Баку, докато съотборникът му в McLaren Оскар Пиастри отпразнува втората си победа в Гран при. Британецът бе изненадан, че е успял да победи Макс Верстапен и бе доволен, че поне е „изиграл малка роля“ за победата на Пиастри

Пястри не реагира веднага на спирането на Серхио Перес и рискува да загуби време с поднасяне. „Не тръгнах изключително бавно, бях заклещен зад Александър [Албон] и трябваше да пестя гумите си“, каза Норис, който забави малко Перес. „Така успях да му помогна да остане отпред. Това беше за отбора и това е, което трябва да направим. Това не повлия на моето състезание, но помогна на Оскар. Да направим това и да завършим четвърти беше страхотно.“

Норис завърши едва 17-и в квалификацията, защото жълт флаг отмени добрата обиколка на британеца. В резултат на това той трябваше да навакса много изоставане в състезанието, което успя да направи. На Норис му бе позволено да стартира от 15-о място в Азербайджан благодарение на някои проблеми в състезанието: Пиер Гасли бе дисквалифициран, а Люис Хамилтън стартира от питлейна

Алтернативна стратегия и добро темпо

Пилотът на McLaren също избра алтернативна стратегия и започна състезанието с твърди гуми. Той стартира добре и бързо се движеше в топ 10, докато не се заклещи зад Албон, който също бе с твърди гуми. Гасли задържа и няколко пилоти с гуми медиум, които се прибраха рано в бокса, включително Верстапен и Джордж Ръсел.

След това Фернандо Алонсо излезе в бокса, а Норис имаше известно време за почивка, преди да влезе в сервиз в 38-ата обиколка. Ръсел изпревари Верстапен и финишира на подиума, докато Норис трябваше да настигне холандеца в Ред Бул. Той изпревари Верстапен и си осигури четвъртото място в едно вълнуващо състезание.

„Не можехме да очакваме повече днес“, заяви щастливият Норис след състезанието. Британецът си осигури и бонус точка с най-бързата обиколка в състезанието и намали изоставането си от Верстапен от 62 на 59 точки. McLaren пое лидерството в шампионата на конструкторите пред Red Bull.

Перфектният автомобил

„Щяхме да сме доволни от осмото място, защото сме един от четирите най-добри отбора, а аз щях да съм последният автомобил. Имахме добър старт и добра стратегия. Щеше ми се да изпреваря Александър по-рано. Той направи живота ни труден. След спирането му темпото ми на пистата беше най-доброто. Извлякох добра преднина с твърдите гуми и използвах напълно потенциала им.“

Според Норис автомобилът е „летял“, така че той е бил още по-раздразнен от злополучната ситуация в квалификацията. Въпреки това той е доволен, че е победил Верстапен, макар да е бил „малко изненадан“. „Не очаквах да го победя от 15-о място на стартовата решетка“, казва Норис. „Реално погледнато, бях на 20-22 секунди зад него. Не очаквах да го победя.“