понеделник, септември 16, 2024
HomeUEFAМечтаният дебют на Мбапе: Реал отпразнува рекорда за Суперкупата на УЕФА срещу...

Мечтаният дебют на Мбапе: Реал отпразнува рекорда за Суперкупата на УЕФА срещу Аталанта

Реал Мадрид си осигури първата титла за сезона още преди началото на Ла Лига. Мадридчани победиха Аталанта Бергамо в мача за Суперкупата на УЕФА, отчасти благодарение на дебютния гол на Килиан Мбапе

Карло Анчелоти сигурно е бил много притеснен в деня преди финала за Суперкупата. След сезон, характеризиращ се с тежки контузии на коляното, Камавиньо – който изигра цялото разстояние във финала на Шампионската лига срещу Дортмунд – също получи травма на коляното по време на тренировка. За негов късмет Камавинга получи само разтежение на вътрешна връзка, но въпреки това трябваше да отсъства срещу Аталанта Бергамо. За сметка на това сънародникът му Чуамени получи право да започне в средата на терена за дебюта на новата звезда Мбапе, а младокът Ендрик зае място на пейката

Едерсон селски – Реал с късмет

Джан Пиеро Гасперини обаче също може да разкаже нещо за контузиите – Скамака и Склавини, двама редовни играчи от предишния сезон, липсваха със скъсани кръстни връзки. Ето защо в нападение де Кетеляре, подписал за постоянно от Милан, получи своя шанс заедно с Лукман. Нигериецът почти собственоръчно изстреля Ла Деа към титлата в Лига Европа срещу Байер Леверкузен с требъла си

Италианският полузащитник Едерсон, който също се представи силно срещу Леверкузен, започна мача и получи жълт картон в деветата минута. Това не беше първият път, в който ломбардците бяха безмилостно надиграни, тъй като все повече поемаха контрола, след като в 15-ата минута удар на Мбапе беше блокиран. Аталанта едва не направи 1:0 в 25-ата минута, но опитът на Милитао да изчисти от голлинията центриране на де Роон се удари в напречната греда зад Куртоа, който нямаше никакъв шанс

От нищото: Родриго също уцели напречната греда

Мъжете от испанската столица можеха да разберат, че е в началото на мача, дори след като собственият гол беше едва предотвратен. Дори когато по-опитните подопечни на Гасперини създаваха пространства за контраатаки, Мбапе, Винисиус Жуниор и Родриго не успяваха да се възползват. Двете бразилски крила създадоха първата сериозна възможност за победителите в Шампионската лига чак след края на първото полувреме. Ударът на Родриго обаче също беше спасен от напречната греда (45.+1).

Второто полувреме беше по-отворено от самото начало. Мбапе пропусна в началото (46′), преди Куртоа да откаже Пасалич от откриващ гол със спасяване от световна класа (47′). Последва оживена задружна игра, въпреки че нямаше шансове в бърза последователност.

Валверде и Мбапе увенчаха осемминутната лудост на Реал

По-голямата част от играта пред варшавската публика в крайна сметка беше разпокъсана – докато Винисиус Жуниор не направи неустоим пробив покрай Джимисити и не подаде за Валверде, който трябваше само да се разпише (60′). Бразилецът едва не се разписа само няколко секунди по-късно след мощен пас на Белингъм, но Мусо се справи един на един и след това парира дъгообразния удар на англичанина (61).

Това беше началото на изключително доминиращи няколко минути за фаворитите, чийто решителен втори гол беше забавен, но не отменен. В 66-ата минута Мусо спаси удар на Белингъм, но две минути по-късно беше безсилен да попречи на международната звезда на Франция Мбапе да вкара първия си гол в снежнобялата екипировка на „белите“ (68). Аплодисментите на феновете на Реал бяха съответно огромни, когато световният шампион за 2018 г. напусна терена (83-та) след една напълно безапелационна финална фаза, в която Джимисити почти си отбеляза автогол (82-та).

И на двата отбора им предстоят откриващи мачове в лигата след няколко дни. Докато Реал, който в момента е единственият рекордьор по спечелени шест титли благодарение на спечеления преди началото на сезона трофей, стартира в неделя в Майорка (21:30 ч.), Бергамо гостува на Лече ден по-късно (18:30 ч.).