неделя, юли 7, 2024
HomeBundesligaЛеверкузен открива новия сезон в Бундеслигата в Гладбах

Леверкузен открива новия сезон в Бундеслигата в Гладбах

Този четвъртък DFL ще публикува програмата за сезон 2024/25 в Бундеслигата. Откриващият мач вече е официален: шампионът Леверкузен започва в Гладбах.

За първи път Байер 04 Леверкузен може да открие сезона в Бундеслигата като действащ шампион. В петък, 23 август, от 20:30 ч. на „Борусия-Парк“ Версай ще бъде домакин на Борусия Мьонхенгладбах. Това беше обявено от DFL в четвъртък сутринта, около два часа преди обявяването на пълния списък с мачовете за Бундеслига 1 и 2 в 12 ч. на обяд.

За последен път откриването на Бундеслигата е било без участието на ФК Байерн преди дванадесет години. Тогава защитаващият титлата си отбор на Борусия Дортмунд победи Вердер Бремен с 2:1. През 2023/24 г. мюнхенци трябваше да отстъпят на непобедимия Леверкузен и завършиха сезона едва на трето място след Байер и ВфБ Щутгарт.

„Радваме се, че Борусия-Парк ще бъде мястото на първия мач от Бундеслигата за новия сезон и че ще бъдем предизвикателство за германските шампиони“, обясни Роланд Виркус, управляващ спортен директор на Борусия, на уебсайта на „жребчетата“. Престижният сблъсък ще бъде излъчен на живо по доставчика на стрийминг DAZN, който през новия сезон ще има в програмата си и всеки петъчен и неделен мач, както и по безплатния телевизионен канал Sat.1.

Леверкузен за втори път присъства на мач на откриването

Леверкузен изигра и първото си гостуване в Гладбах през миналия сезон и – воден от двукратния носител на титлата Виктор Бонифас – спечели с 3:0 във втория ден на мача. През втората половина на сезона Борусия се пребори за безголово равенство на „БайАрена“ въпреки огромното превъзходство на лидерите в лигата. Те завършиха сезона на 14-о място в таблицата с едва 34 точки – на 13 места и 56 точки зад Байер 04.

Официални мачове за откриването на сезона в Бундеслигата има от 2002 г. насам. Докато Леверкузен са участвали само веднъж досега, губейки с 3:1 от Байерн през 2017 г., Гладбах участват за четвърти път, но все още нямат победа. През 2021 г., последното им участие до момента, „жребчетата“ поне задържаха шампиона Байерн до равенство 1:1 у дома.

Едно нещо в полза на Леверкузен е, че защитаващите титлата си шампиони никога не са губили мач на откриването. Има 17 победи и пет равенства.