четвъртък, септември 12, 2024
HomeFootballЛаутаро Мартинес вкарва гол за победата на Аржентина в Копа - Меси...

Лаутаро Мартинес вкарва гол за победата на Аржентина в Копа – Меси е контузен

В драматичен финал, който започна късно и бе решен едва след продължения, Аржентина победи Колумбия с 1:0, за да спечели отново Копа Америка

Треньорът на Аржентина Лионел Скалони използва абсолютно същата стартова единайсеторка на финала, както при победата с 2:0 над Канада на полуфинала. За Колумбия обаче треньорът Нестор Лоренсо трябваше да направи една промяна: Муньос трябваше да пропусне след жълтия си картон при победата с 1:0 над Уругвай на полуфинала, а Сантяго Ариас започна на негово място като десен защитник.

Последен старт с нахални колумбийци

След проблеми на входа мачът започна с 82 минути закъснение. Преди почивката колумбийците имаха леко визуално предимство, като играеха не само дисциплинирано срещу топката в защита, но и напред с много скорост и решителност. Бившият нападател на Бундеслигата Кордоба удари далечната греда още в началото след артистичен удар (7-ми). Лерма принуди вратаря Емилиано Мартинес да спасява със сетни сили след повече от половин час игра (33′).

Треньорът на Аржентина Лионел Скалони пусна на терена абсолютно същата стартова XI във финала, както при полуфиналната победа над Канада с 2:0. За Колумбия обаче треньорът Нестор Лоренсо трябваше да направи една промяна: Муньос трябваше да пропусне след жълтия си картон при победата с 1:0 над Уругвай на полуфинала, а Сантяго Ариас започна на негово място като десен защитник.

След проблеми на входа мачът започна с 82 минути закъснение. Преди почивката колумбийците имаха леко визуално предимство, като играеха не само дисциплинирано срещу топката в защита, но и напред с много скорост и решителност. Бившият нападател на Бундеслигата Кордоба удари далечната греда още в началото след артистичен удар (7-ми). Лерма принуди вратаря Емилиано Мартинес да спаси силен удар в средата на полувремето (33).

С първата смяна в мача аржентинската легенда Меси трябваше да напусне терена. 37-годишният футболист бе контузил глезена си по време на дълга крачка без разпознаваемо влияние на противника, наложи се да бъде заменен, а след това зае мястото си на пейката през сълзи – и с бързо подуващ се глезен. Гонсалес се върна в игра – и от този момент нататък на няколко пъти беше в центъра на вниманието: В силната финална фаза на Албиселесте бившият играч на Щутгарт първо стреля с глава малко встрани (88′), а след това от завоя стреля над вратата (90.+3).

Лаутаро Мартинес решава мача

Аржентинският треньор на Колумбия Лоренсо излезе в допълнителното време без плеймейкъра Хамес, като в игра влезе Кинтеро. Аржентина беше по-близо до първия гол, но ди Мария – в последния си мач с националната фланелка – беше отказан от Варгас, който направи добро спасяване (95′).

През втората половина на допълнителното време най-накрая именно опитният жокер Лаутаро Мартинес вкара решителния гол в 112-ата минута в полза на Албиселесте – давайки на страната си трета поредна голяма титла след спечелването на Копа Америка 2021 и световната титла в Катар. Колумбийците загубиха първия си финал на Копа след домашния си триумф през 2001 г. – и за първи път от 28 международни мача.