четвъртък, септември 19, 2024
HomeChampions LeagueКъсно изкупление: Дзеко и Шимански спасиха домашния дебют на Моуриньо

Късно изкупление: Дзеко и Шимански спасиха домашния дебют на Моуриньо

Fenerbahce може да продължи да мечтае за футбол в Шампионската лига. Представянето им при загубата с 2:1 от ФК Лугано обаче даде на феновете по-малко поводи за мечти

Това не беше домакински дебют с голям „взрив“ – нито в положителен, нито в отрицателен смисъл. Фенербахче се класира за третия кръг на квалификациите на Шампионската лига с невзрачна победа с 2:1 срещу ФК Лугано. Залогът със сигурност ще бъде още по-висок следващата седмица, когато се изправят срещу клуба от Лига 1 Лил. Първият мач във Франция ще се състои на 6 август, а вторият – в Турция на 13 август.

Фенер влезе във втория мач срещу Лугано без новия си голмайстор Ен-Несири, най-скъпото ново попълнение в историята на SüperLig. Преди седем дни турските вицешампиони бяха спечелили зрелищен мач в Швейцария с 4:3. Тройният гол на бившия играч на Волфсбург Дзеко тогава беше спасил Фенербахче. Сега 38-годишният голмайстор трябваше да окаже решаващо влияние и този път.

Първо обаче Лугано разби партито в домакинския дебют на треньора Жозе Моуриньо. След поредица от грешки в турската отбрана, в края на които Шимански насочи топката към границата на наказателното поле, Хадж Махмуд рискува напълно и вкара с мечтан финал в десния ъгъл (7-ата минута).

Само 42% владеене на топката и три удара към вратата

През първото полувреме, в което Фенербахче имаше само 42% владеене и три удара към вратата, контузията на Фред, когото Юксек трябваше да замени само след 31 минути, допълнително увеличи проблемите. Крунич, който бе пренатоварен през първото полувреме, бе заменен от Яндаш на почивката.

Добро решение на Моуриньо, тъй като в 59-ата минута Яндаш вдигна свободен удар отдясно в наказателното поле, където Дзеко бе оставен непокрит и с глава направи 1:1. Впоследствие играта процъфтяваше от напрежение, преди да бъде решена в полза на домакините в продължението на мача: Дзеко започна, Кахвечи пресече, Тадич пресече с глава, а Шимански – който нямаше късмет преди 0:1 – прокара топката над линията, за да оформи крайния резултат 2:1 (90.+3).