понеделник, септември 16, 2024
HomeMotorsportsКвалификация на DTM на "Лаузицринг" 2: Porsche с полпозишън от Прейнинг, AMG...

Квалификация на DTM на „Лаузицринг“ 2: Porsche с полпозишън от Прейнинг, AMG зад него

Шампионът Томас Прейнинг доказва силата на Porsche с неделния полпозишън на „Лаузицринг“ и надделява над Фелер: BMW и AMG не са в челото

След второто място на стартовата решетка и третото място в събота пилотът на Manthey EMA Томас Прейнинг се класира още по-добре в неделната квалификация на „Лаузицринг“ при сухи условия и взе четвъртия си DTM полпозишън: заводският пилот на Porsche спечели с 1:20.858 минути срещу пилота на Abt Audi Рикардо Фелер, който бе с 0,044 секунди по-бавен

„Това беше тежко на лимита, едва не го ударих два пъти в една обиколка“, и благодари на отбора си: „Наистина съм щастлив, тук направихме много тренировки на пилотите, за да можеш да отидеш на лимита с чиста съвест.“ Това се е „отплатило“.

Вторият Фелер също бе доволен от представянето си, въпреки че се стремеше към полпозишън: „Автомобилът се подобри в сравнение с вчера, момчетата свършиха страхотна работа.“ Сега времето е голямата въпросителна, както и в събота, защото в зависимост от прогнозата за времето в програмата за следобеда е включено състезание на мокро или сухо

Бортолоти прави една от „най-добрите си обиколки в историята“

На трето място се класира пилотът на SSR Lamborghini Мирко Бортолоти, който изостана с 0,220 секунди – и говори за една от „най-добрите си обиколки в историята“. „Не можех да повярвам“, „Преди уикенда смятах, че автомобилът ще може да влезе в топ 10 с настоящата настройка, така че това е невероятно добър резултат и мега обиколка!“

Четвъртото място зае Келвин ван дер Линде, вторият пилот на Abt-Audi. Победителят от съботния ден изостана с 0,238 секунди от времето на Прейнинг от полпозишъна. Айхансан Гювен допълни силния резултат на Мантей ЕМА с пето място

Очаквания за BMW и Mercedes-AMG

Въпреки че пилотът на Grasser-Lamborghini Лука Енгстлер, който пътува до Лаузицринг като лидер в DTM, постигна силен резултат с шесто място, разочароващи бяха резултатите на пилотите на BMW и Mercedes-AMG.

Шофьорът на Schubert Марко Витман (+0,515) беше най-добрият пилот в M4 GT3 на девето място, докато Лука Щолц, най-силният пилот на Mercedes-AMG, не успя да завърши по-високо от десето място. Той изостана от темпото с 0,562 секунди.

Нещата се влошиха още повече за двама от колегите им от марката: Шофьорът на Schubert-BMW Шелдън ван дер Линде завърши едва 18-и, докато пилотът на Winward-Mercedes Маро Енгел, който води в класирането на DTM, трябваше да се задоволи с 19-о място, след като в събота завърши втори.

Драматични радиосъобщения от пилота на McLaren Шмид

Квалификацията не мина перфектно и за McLaren Team Dörr, тъй като Клеменс Шмид се оттегли само след няколко завоя, защото горивната му помпа стачкуваше. Той успя да потегли отново, но само няколко метра по-късно автомобилът отново се повреди.

„Отново няма налягане на бензина, по дяволите!“ – емоциите на ветерана от GT3 се разразиха по радиото. Австриецът успя да вкара автомобила в бокса след осем минути – и все пак завърши на 17-о място.

След необичайните стартови времена в събота заради Световния шампионат по хокей на лед на ProSieben, днес DTM се връща към обичайните си времена: Състезанието ще започне в 13:30 ч. – само времето остава голяма неизвестна.