Зверев напредва в отбора за Купа Дейвис – раздразнение от зрителите

Рио де Жанейро – Олимпийският шампион Александър Зверев изведе германския мъжки тенис отбор в груповата фаза на Купа Дейвис, но първоначално не беше много щастлив от това.

След като победи бразилеца Тиаго Монтейро с 6:1, 7:5 в мача на сингъл, 24-годишната тенисистка изчезна набързо от Централния корт в Олимпийския парк в Рио де Жанейро в събота вечерта. „Тук ни освиркваха през цялото време, в един момент това беше достатъчно“, каза Зверев, обяснявайки липсата на радост на корта.

24-годишният мъж е особено разстроен от факта, че се е почувствал многократно обиден от част от публиката. „Зрителите преминаха границата“, каза Зверев. „Можете да ме мразите, да не ме харесвате. Но когато това е срещу семейството ти или срещу човек, когото обичаш, тогава границата е премината“, каза Зверев. „И това беше пресечено в почти всеки един мач тук днес.“

„Това е Акапулко“

Седмица и половина след лудостта му на турнира на ATP в Акапулко събитията в Мексико също го застигнаха. „Тук е Акапулко“, крещяха някои фенове, намеквайки за дисквалификацията му миналата седмица от средата на втория сет. В Акапулко Зверев удари няколко пъти с тенис ракетата си съдийския стол, след като загуби мач на двойки, и едва не удари съдията в крака. След това Зверев беше изключен от турнира и глобен. Освен това мъжката организация на ATP продължава да го разследва.

След събитията в Акапулко Зверев реши в много кратък срок да се завърне в турнира за Купа „Дейвис“. Вероятно и за да излъска изхабения си имидж. И от спортна гледна точка световният номер три успя да постигне успех по цялата линия. След категоричната си победа в два сета над Тиаго Сейбот Уайлд в петък той не даде никакъв шанс на Монтейро от самото начало. Зверев успя да направи бърз пробив и само след 32 минути си осигури първия сет.

След това Монтейро оказа по-голяма съпротива във втория сет. При 4:5 Зверев дори трябваше да отблъсква сетпойнт, а публиката отново беше шумна – и не винаги справедлива. Но Зверев остана спокоен на корта и още с първия мачпойнт стигна до победата и прогреса. След решението петият мач на сингъл не се изигра.

Пюц: „Много решителен мач“.

Преди втората победа на Зверев Кевин Кравиц и Тим Пюц бяха извели германския отбор на победния път. Германският отбор на двойки спечели срещу Фелипе Мелигени Родригеш Алвеш и Бруно Соарес с 4:6, 7:6 (7:4), 6:4. „Мисля, че това беше много решителен мач“, каза Пюц. Германският дует се подобри след загубата на първия сет и запази нервите си в решителните фази.

„След полуфинала миналата година наистина искахме да се върнем в груповата фаза. Това беше минималната цел“, заяви със задоволство мениджърът на отбора Михаел Колман. Груповата фаза ще се проведе през септември на четири места, които предстои да бъдат определени. Германската федерация по тенис също обмисля да кандидатства за домакинство на група. Засега финалният кръг е насрочен за ноември.