Site icon Sports of the Day

Зверев за четвърти пореден път на полуфинал на Откритото първенство на Франция

Победата на Александър Зверев на четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция е безславна. Сега го очаква добре отпочинал съперник. При смесените двойки един германец вече ще се бори за титлата

Александър Зверев вдигна победоносно юмрук към публиката и си пое дълбоко дъх. Германският тенисист достигна до полуфиналите на Откритото първенство на Франция за четвърти пореден път в мисията си за титлата в Париж.

Въпреки средното си представяне 27-годишният тенисист спечели четвъртфинала си срещу австралийския аутсайдер Алекс Де Минаур с 6:4, 7:6 (7:5), 6:4 и вече е само на две победи от първата си победа в турнир от Големия шлем.

„Щастлив съм, че отново съм на полуфинал. Надявам се, че ще успея да спечеля един от тях“, каза с усмивка роденият в Хамбург тенисист в интервюто за победителя. В кръга на най-добрите четирима олимпийският шампион ще се изправи в петък срещу норвежеца Каспер Рууд, който се възползва от прекратяването на четвъртфинала от защитаващия титлата си Новак Джокович поради контузия.

След два изтощителни петсетови мача срещу датчанина Холгер Руне и холандеца Талон Грикспур, този път на Зверев му бяха необходими малко под три часа на корт „Филип Шатрие“, преди да реализира първия си мачбол.

В професионалната ера само десет други играчи преди него са достигали до полуфиналите на „Ролан Гарос“ четири пъти подред. От все още действащите професионалисти само 24-кратният победител в турнирите от Големия шлем Новак Джокович, испанският крал на глинените кортове Рафаел Надал, британската тенис звезда Анди Мъри и австриецът Доминик Тийм са постигали това постижение.

Много грешки с форхенд

Зверев влезе в мача като изявен фаворит, след като спечели седем от предишните им девет срещи – включително единствената досега на глина преди две години в Рим. Но: „Големият въпрос за мен е: В каква форма е Саша Зверев?“, заяви тенис иконата Борис Бекер по Евроспорт с оглед на последните натоварвания за германския номер 1.

Зверев изглеждаше поне малко разконцентриран в някои фази на мача. Дори и след като спечели първия сет, световният номер четири многократно допускаше грешки, особено с форхенда си, които пъргавият защитник от Австралия също умело провокираше.

При 5:6 и 40:40 във втория сет бе отправено предупреждение, защото Зверев бе отделил твърде много време на подаването си. Роденият в Хамбург тенисист обаче преодоля и тази критична фаза, както и изоставането от 0:4 в тайбрека. В крайна сметка той увеличи впечатляващия си рекорд в тайбрека в Париж на 23:2. След това постави пръст на ухото си и помоли публиката за още по-голяма подкрепа.

В третия сет Зверев сервираше за мача при 5:3, но допусна пробив. След това той реши мача в следващия ответен гейм

Изненади в женския сингъл

В женския сингъл две аутсайдерки изненадващо допълниха полуфиналното поле. Първо, италианката Жасмин Паолини отпразнува най-големия успех в кариерата си с победа с 6:2, 4:6, 6:4 над бившата победителка от „Уимбълдън“ Елена Рибакина от Казахстан. Малко по-късно 17-годишната Мира Андреева предизвика още по-голяма изненада.

Младата рускиня победи отслабналата физически световна номер 2 Арина Сабаленка от Беларус с 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, превръщайки се в най-младата полуфиналистка на турнир от Големия шлем на глина след Мартина Хингис от Швейцария преди 27 години. Днес Андреева ще играе с Паолини в полуфинала за титлата на аутсайдера. Във втория полуфинал една срещу друга ще се изправят полската номер едно в света Ига Свитек и американската звезда Коко Гауф

Немка на финала

Немски играч се бори за титлата в смесеното състезание. Лаура Зигемунд спечели полуфинала заедно с французина Едуар Роже-Васелин срещу Улрике Ейкери от Норвегия и Максимо Гонзалес от Аржентина в мач тайбрек 10:7. На финала очакват Дезире Кравчик от САЩ и Нийл Скупски от Великобритания. „Финал от Големия шлем – всеки мечтае за това, независимо от състезанието. Мисля, че е мега да играеш на такава сцена“, каза 36-годишната Зигемунд.