събота, юли 6, 2024
HomeTennisЗверев за четвърти пореден път на полуфинал на Откритото първенство на Франция

Зверев за четвърти пореден път на полуфинал на Откритото първенство на Франция

Победата на Александър Зверев на четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция е безславна. Сега го очаква добре отпочинал съперник. При смесените двойки един германец вече ще се бори за титлата

Александър Зверев вдигна победоносно юмрук към публиката и си пое дълбоко дъх. Германският тенисист достигна до полуфиналите на Откритото първенство на Франция за четвърти пореден път в мисията си за титлата в Париж.

Въпреки средното си представяне 27-годишният тенисист спечели четвъртфинала си срещу австралийския аутсайдер Алекс Де Минаур с 6:4, 7:6 (7:5), 6:4 и вече е само на две победи от първата си победа в турнир от Големия шлем.

„Щастлив съм, че отново съм на полуфинал. Надявам се, че ще успея да спечеля един от тях“, каза с усмивка роденият в Хамбург тенисист в интервюто за победителя. В кръга на най-добрите четирима олимпийският шампион ще се изправи в петък срещу норвежеца Каспер Рууд, който се възползва от прекратяването на четвъртфинала от защитаващия титлата си Новак Джокович поради контузия.

След два изтощителни петсетови мача срещу датчанина Холгер Руне и холандеца Талон Грикспур, този път на Зверев му бяха необходими малко под три часа на корт „Филип Шатрие“, преди да реализира първия си мачбол.

В професионалната ера само десет други играчи преди него са достигали до полуфиналите на „Ролан Гарос“ четири пъти подред. От все още действащите професионалисти само 24-кратният победител в турнирите от Големия шлем Новак Джокович, испанският крал на глинените кортове Рафаел Надал, британската тенис звезда Анди Мъри и австриецът Доминик Тийм са постигали това постижение.

Много грешки с форхенд

Зверев влезе в мача като изявен фаворит, след като спечели седем от предишните им девет срещи – включително единствената досега на глина преди две години в Рим. Но: „Големият въпрос за мен е: В каква форма е Саша Зверев?“, заяви тенис иконата Борис Бекер по Евроспорт с оглед на последните натоварвания за германския номер 1.

Зверев изглеждаше поне малко разконцентриран в някои фази на мача. Дори и след като спечели първия сет, световният номер четири многократно допускаше грешки, особено с форхенда си, които пъргавият защитник от Австралия също умело провокираше.

При 5:6 и 40:40 във втория сет бе отправено предупреждение, защото Зверев бе отделил твърде много време на подаването си. Роденият в Хамбург тенисист обаче преодоля и тази критична фаза, както и изоставането от 0:4 в тайбрека. В крайна сметка той увеличи впечатляващия си рекорд в тайбрека в Париж на 23:2. След това постави пръст на ухото си и помоли публиката за още по-голяма подкрепа.

В третия сет Зверев сервираше за мача при 5:3, но допусна пробив. След това той реши мача в следващия ответен гейм

Изненади в женския сингъл

В женския сингъл две аутсайдерки изненадващо допълниха полуфиналното поле. Първо, италианката Жасмин Паолини отпразнува най-големия успех в кариерата си с победа с 6:2, 4:6, 6:4 над бившата победителка от „Уимбълдън“ Елена Рибакина от Казахстан. Малко по-късно 17-годишната Мира Андреева предизвика още по-голяма изненада.

Младата рускиня победи отслабналата физически световна номер 2 Арина Сабаленка от Беларус с 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, превръщайки се в най-младата полуфиналистка на турнир от Големия шлем на глина след Мартина Хингис от Швейцария преди 27 години. Днес Андреева ще играе с Паолини в полуфинала за титлата на аутсайдера. Във втория полуфинал една срещу друга ще се изправят полската номер едно в света Ига Свитек и американската звезда Коко Гауф

Немка на финала

Немски играч се бори за титлата в смесеното състезание. Лаура Зигемунд спечели полуфинала заедно с французина Едуар Роже-Васелин срещу Улрике Ейкери от Норвегия и Максимо Гонзалес от Аржентина в мач тайбрек 10:7. На финала очакват Дезире Кравчик от САЩ и Нийл Скупски от Великобритания. „Финал от Големия шлем – всеки мечтае за това, независимо от състезанието. Мисля, че е мега да играеш на такава сцена“, каза 36-годишната Зигемунд.