понеделник, септември 16, 2024
HomeLa LigaЗа дебюта на Флик в Барселона: Левандовски обърна мача във Валенсия

За дебюта на Флик в Барселона: Левандовски обърна мача във Валенсия

ФК Барселона спечели с 2:1 във Валенсия при дебюта на бившия германски треньор Ханси Флик. Бившият треньор на Байерн отново можеше да разчита на Левандовски, който собственоръчно обърна мача, след като изоставаше

Генералната репетиция на ФК Барселона се беше объркала сериозно. След поражението с 3:0 от Монако се надигнаха първите гласове срещу Ханси Флик – още преди състезателния му дебют. Съответно критиците искаха да го разгледат по-отблизо в събота вечер. Трудното пътуване до „Местала“ беше на дневен ред за откриващия мач в Ла Лига.

По отношение на персонала Флик със сигурност беше изненадан, като Касадо (20 години, трето участие в Ла Лига) и Бернал (състезателен дебют за професионалистите) започнаха на двойна шестица. След приличната начална фаза от страна на Барселона, Валенсия стана по-смела – и разкри слабости в защитата на „блаугранас“. Кубарси направи щастливо спасяване след 14 минути, а в 21-ата минута тер Стеген предотврати автогол на 17-годишния

VAR все пак дава преднина на Валенсия

И все пак Валенсия беше възнаградена малко преди почивката: Уго Дуро се разписа с глава срещу тер Стеген след центриране на Лопес. Първоначално флагът се вдигна за предполагаем офсайд, но VAR призна гола след бърза проверка (44′).

Това беше началният сигнал за безумен финален акорд през първата част: най-добрият шанс на Барселона до момента чрез Касадо беше изчистен от линията от Гасиоровски (45,+2), а след това Кубарси изтърва топката на линията след огромна грешка на тер Стеген (45,+3). Секунди преди почивката именно Левандовски, който през май 2021 г. счупи знаменития рекорд на Герд Мюлер за гол в Бундеслигата при Флик, изравни (45.+6).

Барселона пренесе инерцията във второто полувреме, което Ламин Ямал можеше да започне с гръм и трясък, но ударът му с десния крак от близка дистанция се провали напълно (46′). Левандовски отново трябваше да се активизира и превърна в гол наказателния удар на Рафиня в горния десен ъгъл (49). Това беше шестият гол на поляка в Ла Лига срещу Валенсия – любимия му съперник.

Феран Торес се размина с предварително решение

Барселона вече имаше различна нагласа за атака, но Феран Торес беше отказан от Мамардашвили след брилянтна работа на Ламин Ямал (57′). Играта се изравни в последния половин час, отчасти заради многото промени – контузията на Балде едва ли се е харесала на Флик.

Гостите чувстваха, че са по-близо до трети гол, отколкото Валенсия до изравняване. Домакините изведнъж допуснаха нечувани грешки през първото полувреме и отразиха опитите си още в зародиш. Резултатът 2:1 за фаворитите – и защото Касадо (90,+1) и Левандовски (90,+3) пропуснаха най-добрите шансове – в крайна сметка не беше незаслужен

Барселона ще се стреми да добави към актива си в предизвикателния домакински дебют на Флик срещу носителя на купата Билбао следващата събота. По същото време Валенсия трябва да избегне фалстарта ден по-рано във Виго.