неделя, септември 8, 2024
HomeFootballЗалцбург детрониран: Sturm шампиони за четвърти път!

Залцбург детрониран: Sturm шампиони за четвърти път!

В неделя СК Щурм Грац си осигури четвъртата шампионска титла в историята на клуба. Вюхтрих и Камара изкупиха единайсеторката на Илцер срещу Аустрия Клагенфурт през второто полувреме

Стурм Грац бе коронясан за шампион на Бундеслигата в драматичен финал на сезона. В инфарктен финал в неделя щурманците заслужено победиха Аустрия Клагенфурт с 2:0 (0:0) в последния кръг, за да изместят серийните шампиони от Залцбург от трона след десет поредни титли. Това беше четвърта титла в историята на клуба за Грац, който спечели купата за първи път от 25 години и дубъл за общо втори път

В търпелив мач, изпълнен с шансове за Щурм, централният защитник Вютрих изкупи 15 325-те фенове в Грац-Либенау в 69-ата минута с глава от ъглов удар. Малко преди края „жокерът“ Камара (90′) осигури трите точки. Успешният тим на треньора Илцер си осигури първа титла от 13 години насам, като има преднина от две точки и изгодно място в Шампионската лига. Дори победата със 7:1 срещу ЛАСК не беше достатъчна за Залцбург.

Афенгрубер трябваше да гледа вълнуващия двубой за титлата от трибуните заради мускулни проблеми в бедрения флексори, а на негово място в централната защита започна Лавале. Илцер компенсира отстраняването за жълт картон на полузащитника Китеишвили с пълен атакуващ състав, с Бирет и Ята в система 4-1-2-1-2 и Бьовинг в центъра на полузащитата. Час преди началото на мача Щурм бяха френетично окуражавани от феновете на арената, която беше разпродадена от седмици. „Вземете дубъла и станете легенди“, искаха привържениците на „черните“, които вече наброяват 15 000 членове на клуба.

Щурм стартира силно – и рязко спада

На единайсеторката на Илзер бяха необходими пет минути, за да стане опасна за първи път. След дълъг ъглов удар Газибегович стреля от воле директно към вратата от 18 метра, но вратарят на Клагенфурт Менцел спаси. Докато Залцбург бързо взе преднина от два гола в двубоя от далечно разстояние, Грац продължаваше да навлиза в опасната зона с бърз футбол. Ударите на Шнег (16) и Хорват (20) обаче бяха блокирани или минаха встрани.

На другия край вратарят на Sturm Ярош нямаше проблеми с ролетката на Сото (23). Пряк свободен удар на Арвайлер (28′) от около 18 метра прелетя над вратата. Каринтяните, които трябваше да се справят без отстранения Ървинг, влизаха все по-добре в играта и разчитаха на бърза преходна игра. Отборът на Пакулт затрудняваше живота на носителите на купата и това се превърна в игра на търпение за Грац, които често бяха твърде неточни в последната третина.

В 37-ата минута нещастният Ята трябваше да напусне терена поради контузия. Малко след това Арвайлер стреля от воле от добра позиция над вратата (39′). Вторият страхотен шанс за Грац бе дело на Бирет, който артистично си създаде пространство след дълго вкарване, но след това пропусна напълно (42′). Точно 22 секунди след подновяването на играта Прас отправи удар от границата на наказателното поле, който мина малко встрани от лявата греда

Wüthrich изкупи вината на Sturm

Със съзнанието, че трябва да отбележат гол, и шумно подкрепяни от феновете, домакините натиснаха за изкупление. Това почти се случи в 48-ата минута, но Хорват не успя да вкара в мрежата пас на Щангл, а няколко секунди по-късно Бьовинг бе отказан от крака на блестящо реагиралия Менцел. Удар с глава на Бирет (60′) след корнер не попадна в целта, както и изстрел на Хорват от дистанция (62′).

В 69-ата минута на стадиона настъпи екстаз. Вютрих се издигна високо, за да посрещне корнер на Хорват и с глава даде преднина на Менцел. По-голямата част от феновете на Щурм гледаха финалната фаза изправени и видяха как отборът на Пакулт полага усилия да отбележи изравнителен гол. И отново бяха близо до това, след като удар с глава на „Жокера“ Яриц се удари в гредата (84′), а удар на Бешушков не попадна във вратата (89′). Малко след това Камара запази хладнокръвие при една контраатака, за да подпечата титлата