Допълнително време и числено превъзходство: Франция си проправя път към олимпийския финал срещу Египет

Египет дълго време води смела битка в полуфинала на олимпийския футболен турнир срещу домакините от Франция, но в крайна сметка десет египтяни трябваше да признаят поражението на фаворитите. Новото попълнение на Байерн Олизе блесна с два гола

Френският старши треньор Тиери Анри трябваше да се справи без двама ключови играчи на Бундестима след разгромната загуба с 1:0 от Аржентина. Докато на Мило от Щутгарт бе показан червен картон след последния съдийски сигнал и бе заменен от Аклиуш, Коне от Борусия Мьонхенгладбах, който бе отстранен заради жълти картони, отстъпи мястото си на Диуф.

Египтяните се бяха погрижили за също толкова вълнуващ четвъртфинален двубой, който в крайна сметка спечелиха с 5:4 на дузпи срещу Парагвай. Въпреки че имаха повече от 120 минути в краката си, треньорът на Египет Микале Рожерио направи само една промяна, като включи Карим Ел Дебес на мястото на Ахмед Ейд.

Оживено начало в Лион

Който е очаквал категоричен резултат в полза на домакините в Лион, е сгрешил още в самото начало. След по-малко от 90 секунди египтянинът Ибрахим Адел стреля към първата врата в мача, но за малко не уцели целта.

Както се очакваше, след това французите поеха контрола, но както волето на Трюфел (5′), така и ударът на новото попълнение на Байерн Олисе (11′) бяха неуспешни. Необезпокоявани от липсата на прецизност, двата отбора продължиха да играят напред и многократно търсеха директни пътища в дълбочина

Египет шокира безгрижните французи

Въпреки че на почивката Франция имаше 46% по-малко притежание от египтяните, оттогава нататък именно отборът на домакините създаде някои забележителни атаки. Олисе опита удар отляво в 26-ата минута, Баде не успя да уцели гредата след корнер, а малко по-късно и Люкеба беше твърде неточен (40′).

След подновяването на играта французите почти не даваха възможност на съперника си да диша, като печелеха много положения в средата на терена и контролираха действията почти на воля. Въпреки това те все още не успяваха да отбележат гол, а в 60-ата минута и капитанът Лаказет пропусна злощастно от няколко метра.

Неизбежното се случи: само две минути след пропуска на Лаказет топката попадна в краката на Махмуд Сабер на отсрещния фланг, който завърши без колебание и вкара мощен удар под напречната греда. Фактът, че Франция не успя да отговори директно в лицето на Матета (64′) и Аклиуш (65′), бе в унисон с неудачната обща картина на френското нападение

Олизе подава отлично на Матета

След като Лаказет удари гредата в 75-ата минута, а веднага след това Баде уцели напречната греда, се наложи Олизе да прояви светкавично вдъхновение и да го спаси до 83-ата минута. Тогава обаче новият играч на мюнхенци предостави на влезлия Матета впечатляващ пас, който бившият играч на Майнц завърши с прецизен удар с десния крак в левия ъгъл на вратата.

Дълбоко в продължението на мача, което първоначално продължи шест минути, имаше много признаци, че Франция ще получи дузпа, но съдията Саид Мартинес от Хондурас отсъди, че Баде е извършил нарушение след едноминутна проверка по системата VAR. Междувременно фактът, че на Омар Файед, за когото се твърди, че е извършил нарушението с ръка, беше показан жълт картон за оплакване по време на проверката, щеше да има последици.

Франция си осигури място на финала в допълнителното време

Само две минути след началото на добавеното време централният защитник, който вече беше картотекиран, беше принуден да фаулира резервата Дуе, което доведе до жълт картон. От този момент нататък за десетката на египтяните стана още по-горчиво, когато в 99-ата минута Матета вкара с глава

Олисе беше отговорен за окончателното решение малко след това, като увенча атрактивното си представяне с леден нисък удар (109′) и дори за малко не получи дузпа десет минути по-късно. Сега Франция ще се изправи срещу Испания, която победи Мароко с 2:1, на финала в петък (18:00 ч.). За Египет бронзът е заложен още в четвъртък (17:00 ч.)