Дебют на NASCAR в Айова: Райън Блейни печели първата си победа за сезон 2024

Пилотът на Пенске Райън Блейни има първата си победа като защитник на титлата в NASCAR в торбата – Кайл Ларсън участва в катастрофа веднага след победата в Етап 2

Рян Блейни (Penske-Ford) спечели първото състезание в историята на висшата дивизия на NASCAR на пистата Iowa Speedway в неделя. Шампионът на NASCAR за 2023 г. си осигури първата победа за сезон 2024 г., след като на няколко пъти за малко не успя да спечели.

През февруари Блейни изпусна победата само с 0,003 секунди във вълнуващ фотофиниш с трима пилоти с Даниел Суарес и Кайл Буш в Атланта. А преди две седмици победата в Сейнт Луис, която той смяташе за сигурна, се изплъзна през пръстите му. Сега миналогодишният шампион направи успешно завръщане.

Почти точно 19 години изминаха между церемонията по полагането на основите за изграждането на 0,875-милния овал в Нютън в американския щат Айова и първото състезание за Купата. Когато черно-белият кариран флаг бе показан под прожекторите в неделя вечерта, победителят в състезанието Райън Блейни бе изместил всички пилоти на Хендрик Уилям Байрън и Чейс Елиът на второ място. Най-силният му съперник обаче дълго време беше друг пилот на Хендрик – Кайл Ларсън.

Кайл Ларсън (Hendrick-Chevrolet) спечели първия полпозишън в историята на висшата дивизия на NASCAR на пистата Iowa Speedway. Той беше най-бърз в квалификацията в събота, която включваше само един сегмент заради дъжда.

Когато надпреварата с 350 обиколки стартира рано в неделя вечер малко след 18:00 ч. местно време (1:00 ч. централноевропейско), Ларсън имаше до себе си на първа редица действащия шампион на NASCAR Райън Блейни.

Етап 1: Райън Блейни надделява над Кайл Ларсън

Състезанието започна с двубой един до друг между Ларсън и Блейни. В края на втората обиколка имаше лек контакт между двамата и Блейни излезе начело. Малко повече от обиколка по-късно се появи първото от осемте предупреждения. Първото състезание за Купата на пистата в Айова се характеризираше с многобройни повреди на гумите.

В първия сегмент на състезанието (етап 1) имаше два предупредителни периода в продължение на 70 обиколки. Кайл Ларсън си върна лидерството, което първоначално бе загубил от Райън Блейни при първия рестарт. След първия питстоп обаче Блейни успя да контраатакува. Той успя да направи тази маневра само няколко обиколки преди първия флаг на етапа.

Така победата в Етап 1 спечели Райън Блейни пред Кайл Ларсън и Даниел Суарес (Trackhouse Chevrolet), чиято стратегия в първия сегмент се основаваше на позицията на пистата, а не на свежите гуми.

Етап 2: Ларсън се възстанови след спиране в бокса за безопасност

Във втория сегмент на състезанието (Етап 2) имаше три предупреждения в продължение на 140 обиколки. Първоначално дуелът между Райън Блейни и Кайл Ларсън продължи в челото. Но след това, изненадващо, лидерът в челото Ларсън беше един от малкото, които отидоха в бокса по време на предупредителен период. Защо? Той беше притеснен за предната дясна гума.

Затова шефът на екипажа Клиф Даниелс игра на сигурно и смени и четирите гуми на Hendrick-Chevrolet № 5, преди Ларсън да се присъедини към списъка на тези с големи проблеми. Всичките шестима пилоти получиха последователно пробив на предната дясна гума: Ей Джей Олмендингер, Майкъл Макдауъл, Зейн Смит, Рос Частейн, Ерик Джоунс и Крис Бюшер. Фактът, че Ларсън все още беше извън борбата по-късно в състезанието, няма нищо общо с гумите

След предпазното спиране в бокса със свежи гуми за всички, Ларсън веднага се върна от края на водещата обиколка към челото. В рамките на няколко обиколки той се промъкна в топ 10. Въпреки че движението му напред беше малко по-бавно, той си върна лидерството до края на втория състезателен сегмент.

В негова полза подейства фактът, че съотборникът в екипа на Hendrick Уилям Байрън и Рики Стенхаус (JTG-Chevrolet) си попречиха при рестартирането и Ларсън успя да изпревари и двамата с едно минаване. Ларсън спечели победата в Етап 2, изпреварвайки Джош Бери (Stewart/Haas-Ford) и Чейс Елиът (Hendrick-Chevrolet).

Ларсън участва в катастрофа непосредствено след победата в Етап 2

Третият състезателен сегмент започна бурно. При рестартирането след предупредителния сигнал в етапа Крис Бюшер (RFK-Ford) поведе със стари гуми, пред съотборника си Брад Кеселовски с две свежи гуми и останалата част от полето с четири свежи гуми. Една обиколка след рестарта имаше катастрофа.

Кеселовски беше от външната страна, Даниел Суарес – от вътрешната, а между двамата в средата беше победителят от Етап 2 Кайл Ларсън. Това не мина добре. Имаше контакт между Суарес и Ларсън, в резултат на което автомобилът на Ларсън се завъртя отвън. Кеселовски за малко да се измъкне, но Дени Хамлин (Gibbs-Toyota) нямаше никакъв шанс да избегне катастрофата.

От този момент нататък други доминираха картината в челото. Джош Бери временно водеше за екипа с четири автомобила Stewart-Haas Racing, който затваряше в края на сезона. Стратегията му обаче в крайна сметка не доведе до успех. В крайна сметка Бери завърши на седмо място

Стратегия и скорост върнаха Блейни на победната алея

Подобно на съотборника си от екипа на Penske Джоуи Логано, миналогодишният шампион Райън Блейни взе само две свежи гуми при последния питстоп. Това се оказа правилното решение за ранния лидер в съчетание със скоростта на неговия 8 Childress Chevrolet претърпя повреда в задното окачване в последния сегмент на състезанието, което в крайна сметка доведе до отпадането му.

Следващата неделя (23 юни) действието продължава директно на едномилния овал в Лудън (Ню Хемпшир). Именно там Мартин Труекс младши, който се оттегли в края на годината, спечели последната си досегашна победа през миналата година.