Груев хитър, Рутър силен: Лийдс резервира последния билет за Уембли

Поради двама бивши играчи от Бундеслигата Лийдс Юнайтед спечели с 4:0 втория полуфинален мач срещу Норич Сити, за да си резервира билет за финалния мач за последното останало място за промоция във Висшата лига.

Лийдс Юнайтед стана първият клуб след Съндърланд през 1998 г., който пропусна директната промоция с 90 точки (или повече) и спечели само един от последните си седем мача (1-2-4). Първият мач в Норич завърши без голове, но у дома „белите“, с мениджъра Даниел Фарке, който включи Пирое на мястото на Байръм, бяха в най-добрата си форма. Лийдс наложи натиск от самото начало и отправи първия предупредителен изстрел чрез Съмървил (4).

След това бързият нападател изигра важна роля за резултата 1:0: Съмървил хитро симулира свободен удар и разкъса стената от двама души. Груев се възползва от това, като хитро прати топката в късия ъгъл от около 22 метра отдясно за светкавично начало (7-ата минута).

Това беше първият гол на бившия играч на Бремен (62 участия) за Лийдс, който последва малко по-късно: Гнонто пресече перфектно отдясно пред вратата към нахлуващия Пирое, който от пет метра насочи перфектно срещу вратаря Гън – 2:0 (20′).

Меслиер издърпа нервите на Саранджо

Почти на контраатака Сарджънт, също бивш играч на Вердер (11 гола в 70 мача в Бундеслигата), имаше чудесен шанс да изравни резултата, но лобът на американеца не успя да преодолее Меслие (22). Очевидно това беше голът, който свърши работа на Норич, които след това свиха рамене и изглеждаха видимо разочаровани.

Лийдс имаше лесен мач – а в 40-ата минута имаха и късмет, че неуспешният опит за изчистване на Дъфи се озова в Рутър. Бившият играч на Хофенхайм (11 гола в 57 мача в Бундеслигата) вкара топката в мрежата, за да направи резултата 3:0, което беше и резултатът на полувремето, отчасти защото Джанулис предотврати попадението на Рутър със спасяване от линията (45.+2). Нямаше съмнение, че преднината беше заслужена, дори и на това ниво. Статистиката за головете от 10:1 сама по себе си говори красноречиво

Второто полувреме започна със страхотен шанс за домакините, но Пирое беше отказан от Грей (46′). След това двубоят бе с ясни попадения. Нямаше реални признаци Норич да окаже истинска съпротива, въпреки че положи усилия, но в крайна сметка остана безобиден. Междувременно Лийдс контролираше топката и своите съперници – и не оставяше нищо на случайността.

Съмървил лиши „канарчетата“ от последната им надежда с гола си за 4:0 след 68 минути. В крайна сметка „белите“ изиграха последните около 20 минути по безмилостен и рутинен начин

На финала на „Уембли“ на 26 май „белите“ ще се изправят срещу победителя от втория полуфинал за последното останало място във Висшата лига. Саутхемптън и Уест Бромич Албиън ще се изправят един срещу друг в петък вечер (21:00 ч.), като първият мач в Уест Бром завърши без голове