четвъртък, юли 4, 2024
HomeFootball"Горчиво разочарован": САЩ се провалиха в груповата фаза - съдията отказа да...

„Горчиво разочарован“: САЩ се провалиха в груповата фаза – съдията отказа да стисне ръката на Пулишич

Следващият домакин на Световната купа се отказва. САЩ отпадат и от Копа Америка. Загубата с 1:0 от Уругвай, придружена от дискусии, подпечата ранния им провал

Дълги лица за отбора на САЩ и за феновете на домакините на стадион Arrowhead в Канзас Сити. Благодарение на гола на Матиас Оливера в 66-ата минута Уругвай взе трите точки и се класира на четвъртфиналите на Копа Америка като безпогрешен лидер в групата. Панама, която победи с 3:1 в Орландо намиращата се в долната част на класирането Боливия, завърши пред отбора на САЩ на второ място.

Две години преди Световното първенство по футбол през 2026 г., на което САЩ ще бъдат домакини заедно с Мексико и Канада, отборът на националния треньор Грег Берхалтер по този начин провали генералната си репетиция с две поражения и само една победа. Това е първият случай, в който страна домакин не успява да премине отвъд груповата фаза на Копа

„Ако погледнете лицата на отбора и на играчите, ние сме много разочаровани от резултата“, каза Берхалтер, който иска да продължи до Световното първенство въпреки отпадането: „Знаем, че сме способни на повече, а не го показахме в този турнир.“ Неговият капитан Кристиан Пулишич, някога професионалист с фланелката на Борусия Дортмунд, добави по американската телевизия, че след „доброто начало с много енергия“, накрая „качеството просто не беше достатъчно“.

СаЩ дадоха на рекордните шампиони на Копа Уругвай (15 победи като Аржентина) тежък двубой в една въртележка от емоции. Когато Боливия изравни срещу Панама (69′) в Орландо, на 2000 километра оттук, феновете в Канзас Сити получиха надежда. Но само за кратко, тъй като защитникът на Наполи Оливера почти веднага прахоса топката от дясното крило. VAR отмени гола, а домакините напразно се надяваха на ретроспективно решение за засада след минути изучаване на видеопоследователностите. Реферът Кевин Ортега обаче не погледна отново сцената, както бяха поискали Пулишич & Ко. В крайна сметка бившият професионалист от Хофенхайм и Байерн Крис Ричардс очевидно за малко не отмени положението на голмайстора в офсайд.

Пулишич: „Невиждано досега“ – късни голове в Орландо

Капитанът на САЩ беше бесен след мача на това, което според него е било като цяло лошо съдийство: „Честно казано, днес видях неща, които никога не съм виждал преди, точно пред мен, просто не мога да повярвам“, каза Пулишич пред репортери, но също така уточни: „Това не е причината да загубим. Не бяхме отстранени от турнира заради съдийството“. Между другото, съдията отказа да стисне ръката на Пулишич след последния съдийски сигнал.

Докато отборът на Берхалтер не успя да обърне мача, Панама, която бе повела чрез Хосе Фахардо (22), успя да пробие в паралелния мач с късни голове на Едуардо Гереро (79) и Сезар Янис (90:1) и победи боливийците с 3:1. Съдийската бригада за този мач, водена от бразилката Едина Алвес Батиста, бе женска за първи път в 108-годишната история на Копа.

Четвъртфиналите вече могат да се сведат до класическия мач между Уругвай и Бразилия, ако Колумбия (6 точки) задържи Селесао (4) на разстояние в директния сблъсък в група D в сряда вечер. Кръгът на елиминациите започва в четвъртък със защитаващия титлата си Аржентина срещу Еквадор. Изненадващият отбор на Венецуела, който все още не е победен, ще се изправи срещу единствения останал домакин на Световното първенство по футбол през 2026 г. Канада.