Въпросът за Palhinha: Кога може да започне?

Томас Тухел го искаше още преди година, но Венсан Компани получи Жоао Палхиня за дефанзивния полузащитник. Засега обаче треньорът на Байерн е взел решение срещу новото попълнение

Посещението на португалския национален отбор вероятно не е задоволило особено Жоао Палхиня. 29-годишният футболист беше на пейката за 90 минути при победата с 2:1 над Хърватия и беше в стартовата XI за победата с 2:1 над Шотландия, но беше изгонен на полувремето, след като падна с 1:0. Дефанзивният шестокласник прекара дните си сред най-добрите в страната си като играч на непълно работно време, както и първите си няколко седмици в Байерн.

В началото на лятото мюнхенският клуб разтовари любимия си кандидат от ФК Фулъм за фиксираната сума от 49 млн. евро. Палхиня се присъедини към новите си колеги точно навреме за пътуването до Южна Корея в началото на август, но в момента играе второстепенна роля в рекордьорите. Той игра малко под четвърт час при победата с 4:0 за купата в Улм, още три минути при победата с 2:0 срещу СК Фрайбург и 90 минути на пейката при победата с 3:2 във Волфсбург. Въпросът е: кога това ще се промени?

Зависи и от съперника

Два фактора играят роля за това защо Палхиня все още не е намерил мястото си в стартовата единайсеторка. За разлика от Тухел в края на миналия сезон, Компани вижда Джошуа Кимих повече в центъра на полузащитата. Там капитанът на националния отбор формира тандем с перспективния Александър Павлович. Съперниците вероятно също ще са причина за ролята на резервен отбор. Улм, Волфсбург и Фрайбург не са сред абсолютния топ елит, Компани се нареди в офанзивен план и очевидно смяташе, че обръчът пред защитата е излишен

Впрочем Палхиня скоро трябва да получи своя шанс с началото на английските седмици. Първо, Компани би желал да направи ротация и второ, мюнхенци скоро ще се изправят срещу силни атакуващи съперници като шампиона Байер Леверкузен в петия ден на мача. Тогава Компани едва ли ще бъде без португалеца, тъй като през последните сезони съперниците твърде често преминават твърде лесно през центъра на Байерн, използвайки пространствата между задната линия и позицията на шестимата. Задачата на Палхиня ще бъде да затвори тези пространства