петък, септември 20, 2024
HomeChampions LeagueВисочина, дълбочина, ефективност: как Bayer 04 се превърна в убиец на настроението

В прословутия De Kuip в Ротердам първо е оглушително шумно, а след това забележително тихо. Байер дърпа чергата към Фейеноорд – и демонстрира няколко качества при победата с 4:0 като гост

Всъщност всичко беше както обикновено. Преди началото на мача басът бумтеше толкова силно и протяжно из стадиона в Ротердам, че не можеше да чуеш собствените си думи. А след началото на мача вече не се чуваше хардстайл ритъм, но развълнуваната, дори бясна тълпа нямаше търпение да изкрещи напред своя отбор Фейеноорд. Де Куип оправда репутацията си в четвъртък – но само за сравнително кратко време. След това той затихваше все повече и повече.

Защо? Защото Байер бързо се оказа убиец на настроението, като вкара след пет минути чрез дебютанта в Шампионската лига Флориан Вирц за 1:0 и се възползва от по-нататъшни грешки, за да вкара още три гола до почивката. „Беше ясно – каза мениджърът Симон Ролфес, – че Фейеноорд искаше да създаде енергия и сила у публиката.“

Пет удара към вратата до 4:0

Веркесионерите пречупиха тази воля през първото полувреме с умението си да пресират агресивната, ориентирана към човека преса, с хладнокръвието си и със силата на завършващия удар – в стила на топ отбор. Бяха им необходими пет удара към вратата преди края на полувремето, за да направят резултата 4:0.

Специалистите и мениджърите на Байер бяха доволни от тази изключителна ефективност, която беше ключов фактор за първата победа на Леверкузен през този сезон на Шампионската лига. Версай обаче се нуждаеше от други качества, за да изпълни ролята на убиец на настроението. Особено срещу топката.

Разбира се, този отбор, който е изключително силен с пасовете си и е приучен към контролирано владеене, имаше и фази на игра в Ротердам, в които държеше юздите по силата на циркулацията на топката, в които атакуваше високо и упражняваше натиск

Ролфс и Хаби Алонсо похвалиха работата на Байер в защита

Този път обаче имаше и – немалко – фази, в които те стояха дълбоко, дебнеха за бързи обрати и иначе трябваше да се съсредоточат върху енергична, ясна защита. Специалитет и „интересен, важен опит“, както обобщи треньорът Хаби Алонсо.

Защото, както обясни той: „Знаем, че в Шампионската лига не можем само да атакуваме. Нуждаем се от стабилност, дисциплина.“ И желанието. Байер наистина допусна дванадесет удара към вратата, не винаги изглеждаше напълно уверен и особено в началото на второто полувреме стана прекалено пасивен с голямата преднина зад гърба си – Ротердам беше много близо до това да се възползва от усилията си.

В крайна сметка обаче резултатът остана равен. Понякога заради сигнал за засада, понякога заради спасяване на вратаря и капитан Лукаш Храдецки. Или пък защото в крайна сметка защитата устояваше в наказателното поле

Треньорът на „Байерс“ ще намери още отправни точки

И затова Ролфес подчерта със задоволство: „Защитавахме се по-внимателно. Винаги могат да се случат неприятни ситуации, но ти трябва тази воля, за да искаш да се защитаваш с всички сили. Ние направихме това“, каза той – и обобщи, че това е „добра стъпка напред“. Вярно. Особено след началото на сезона, което очевидно беше твърде несъвършено.

Затова като цяло представянето на Байер срещу холандците, които по принцип бяха твърде податливи в защита, беше съвсем пълноценно: Версай атакуваше – достатъчно често – целенасочено и ефективно, понякога показваше висок, мощен подход, понякога дълбока защита – и изпрати първия силен сигнал с тази първа победа в новия премиерклас.

Хаби Алонсо определи представянето на Леверкузен като „много прилично“, макар че известният със своя перфекционизъм баски играч, разбира се, ще намери и важни отправни точки в този двубой за следващите седмици.

Алекс Гарсия трябва отново да осигури повече структура

Фактът, че отборът му стана малко по-небрежен и забързан с топката, особено в началото на второто полувреме, със сигурност няма да го зарадва – в резултат на това той привлече трети централен полузащитник в лицето на подписалия през лятото Алеиш Гарсия, който трябваше отново да осигури повече структура.

Друг е въпросът, че отборът му може да бъде по-активен и в дълбока защита. И във всеки случай важи казаното от централния защитник Джереми Фримпонг след последния съдийски сигнал: „Не можем да седим и да се отпускаме“.

До края на Шампионската лига остават още седем мача. Мачове, в които Байер иска да се класира за фазата на елиминациите. Поне европейското пътешествие на Леверкузен започна успешно – и може да се окачестви като образцово, особено по отношение на ефективността и отдадеността. Прословутият Де Куип първо трябва да бъде заглушен по този начин