Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Σαλάχ σκοράρει και προηγείται: Λίβερπουλ νίκησε δύσκολα την Τσέλσι

Ο Σαλάχ σκοράρει και προηγείται: Λίβερπουλ νίκησε δύσκολα την Τσέλσι

Η πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος Λίβερπουλ χρειάστηκε να δώσει μεγάλη μάχη απέναντι σε μια ομάδα της Τσέλσι FC που βρίσκεται σε καλή φόρμα, αλλά στο τέλος κέρδισε δύσκολα με 2-1 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Σαλάχ.

Ο προπονητής της Λίβερπουλ Άρνε Σλότ έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με τη νίκη 1-0 στην Κρίσταλ Πάλας: Ο Kelleher αντικατέστησε τον τραυματία Alisson ανάμεσα στα δοκάρια, ενώ οι Robertson και Szoboszlai μπήκαν επίσης στη θέση των Tsimikas και Mac Allister (αμφότεροι στον πάγκο). Ο προπονητής των Μπλε, Έντσο Μαρέσκα, αναγκάστηκε επίσης να κάνει τρεις αλλαγές, καθώς οι Φοφανά και Κουκουρέλα αποβλήθηκαν μετά την ισοπαλία 1-1 με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Στη θέση τους ξεκίνησαν οι Adarabioyo και James, ο οποίος επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα της Τσέλσι για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2023. Ο Φερνάντεζ (πάγκος) πήρε επίσης άδεια και αντικαταστάθηκε από τον Λάβια

Ο Σάλα δίνει προβάδισμα στη Λίβερπουλ – Το VAR παραχωρεί πέναλτι

Στο ξεκίνημα, οι θεατές είδαν αρχικά ένα προσεκτικό συναίσθημα μεταξύ των δύο ομάδων, με τις φάσεις στο τέρμα να είναι ελάχιστες στα πρώτα στάδια. Αλλά μόλις οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, οι Μπλε δέχτηκαν ένα σοκ: ο Κόλγουιλ χτύπησε τον Τζόουνς στο πόδι μέσα στην περιοχή του πέναλτι και ο Σαλάχ μετέτρεψε το πέναλτι που προέκυψε σε προβάδισμα (29′).

Το παιχνίδι στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό: Ο Γκάκπο σκόραρε λίγο αργότερα για να κάνει το 2-0, αλλά μια απόφαση οφσάιντ ακύρωσε το γκολ (32′). Στην αντίπερα όχθη, ο Τζάκσον έβαλε τους Μπλε ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά το δυνατό του σουτ βρήκε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (34′).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε άλλο ένα αμφισβητούμενο περιστατικό: ο Τζόουνς απελευθερώθηκε από τον Ντάργουιν στην περιοχή του πέναλτι και έπεσε σε μονομαχία με τον τερματοφύλακα της Τσέλσι, Σάντσεζ. Ο διαιτητής Τζον Μπρουκς έδειξε και πάλι το σημείο, αλλά μετά από επανεξέταση των εικόνων, ο διαιτητής ακύρωσε το πέναλτι (45.+2).

Τρελά λεπτά μετά την ανάπαυλα: Ο Τζόουνς κοντράρει τον Τζάκσον

Μόλις λίγα λεπτά μετά την ανάπαυλα, οι Μπλε ξαναμπήκαν στο παιχνίδι: ο Τζάκσον πέτυχε την ισοφάριση (48′) μετά από εύστοχη πάσα του Καϊσέδο. Ωστόσο, αυτό αναγνωρίστηκε μόνο μετά από επανεξέταση του VAR. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των Μπλε δεν κράτησαν πολύ, καθώς η Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά τρία λεπτά αργότερα: ο Σαλάχ έστησε τον Τζόουνς, ο οποίος έστρωσε την μπάλα δίπλα από τον Σάντσες από κοντά (51′).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ακόμη ηττηθεί, καθώς οι Μπλε συνέχισαν να αντιστέκονται στην ήττα: ιδιαίτερα ο Νέτο απείλησε επανειλημμένα μετά την αλλαγή του. Αυτό συνέβη και στο 74ο λεπτό, όταν ο Πορτογάλος πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία της Λίβερπουλ (74′). Με επτά λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν, ο αναπληρωματικός Renato Veiga είχε άλλη μια ευκαιρία να στείλει την κεφαλιά από το ελεύθερο λάκτισμα του Palmer, αλλά ο τζόκερ πέρασε πάνω από την εστία (90.+3).

Οι Μπλε δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν άλλες πειστικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και έτσι στο τέλος έμεινε μια οριακή νίκη με 2-1, με τη Λίβερπουλ να υπερασπίζεται την πρώτη θέση στην Premier League. Οι Reds επιστρέφουν στη δράση την επόμενη Τετάρτη, όταν αντιμετωπίζουν την RB Leipzig για το Champions League στις 9μμ. Η Τσέλσι αντιμετωπίζει την Πέμπτη (6.45μμ) τον Παναθηναϊκό Αθηνών στο πλαίσιο της Conference League.