Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ LAFC πιάνει τον Reus & Co. μετά από δράμα στις καθυστερήσεις

Η LAFC πιάνει τον Reus & Co. μετά από δράμα στις καθυστερήσεις

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι έχασαν την κορυφή της Δυτικής Περιφέρειας την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του MLS. Μαζί με τους αντιπάλους της πόλης LAFC, η Atlanta United ήταν επίσης μεγάλοι νικητές

Η Ιντερ Μαϊάμι ήταν εδώ και καιρό επικεφαλής της Ανατολικής Περιφέρειας και η ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς στην κανονική περίοδο, αλλά ο Λιονέλ Μέσι και οι συμπαίκτες του άρπαξαν στο τέλος και το ρεκόρ βαθμών του MLS. Αντίθετα, η μάχη για την πρώτη θέση στη Δύση ήταν συναρπαστική πριν από την τελευταία αγωνιστική – στο τέλος κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Το αποτέλεσμα: Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι, που προηγουμένως βρίσκονταν στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς και προβάδισμα δύο τερμάτων, σπατάλησαν την πρώτη θέση με την αναπάντεχη ήττα με 2-1 στην έδρα της Χιούστον Ντιναμό, καθώς την ίδια ώρα η αντίπαλος της πόλης Λος Άντζελες FC νίκησε 3-1 τους Σαν Χοσέ Ερτκουέικς. Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, η ομάδα του Μάρκο Ρέους, που έπαιξε μέχρι το 69ο λεπτό, έδειχνε να πηγαίνει για το 1-1 χάρη στο πέναλτι του Γκάμπριελ Πεκ (90.+6), αλλά ο Ντάνιελ Στέρες με κεφαλιά στο 102ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για το Χιούστον.

Η LAFC σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον αναπληρωματικό Μάρλον για το 3-1. Χωρίς αυτό το γκολ, οι Γκάλαξι θα διατηρούσαν την πρώτη θέση παρά την ήττα με 2-1 χάρη στα περισσότερα γκολ που πέτυχαν, αλλά η LAFC, που ήταν ισόβαθμη σε βαθμούς και νίκες, προσπέρασε την Reus & Co. (69:50) με διαφορά τερμάτων 63:43.

Αυτό σημαίνει επίσης ότι οι Γκάλαξι θα αντιμετωπίσουν στον πρώτο γύρο των πλέι οφ τους Κολοράντο Ράπιντς, που τερμάτισαν έβδομοι στη Δύση. Η LAFC θα αντιμετωπίσει τους Vancouver Whitecaps ή τους Portland Timbers, οι οποίοι θα παίξουν πρώτα μεταξύ τους για μια wild card για τα πλέι οφ.

Παραδόξως, η Atlanta United, η οποία πέρασε την DC United (0-3 από την Charlotte FC) και την χωρίς play-offs Toronto FC στην ένατη θέση με νίκη 2-1 επί της τέταρτης Orlando City, θα μπορέσει να κάνει το ίδιο στην Ανατολή. Η Ατλάντα αντιμετωπίζει τώρα την CF Montreal στα Wild Card Games για ένα εισιτήριο στα play-off – ο νικητής μπορεί να διεκδικήσει την Inter Miami.