Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑνακούφιση για τους δέκα Hag χάρη στο βολέ του Garnacho και τη...

Ανακούφιση για τους δέκα Hag χάρη στο βολέ του Garnacho και τη λόμπα του Höjlund

Μετά από πέντε αγωνιστικά παιχνίδια χωρίς νίκη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε και πάλι ένα τρίποντο και έτσι μια εγκεφαλική ανακούφιση για τον ταλαιπωρημένο προπονητή Έρικ τεν Χαγκ – παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κάποια στιγμή. Οι Κόκκινοι Διάβολοι γύρισαν το ματς με ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο, ένα βολέ του Γκαρνάτσο και μια λόμπα του Χόιλουντ

Μετά από πέντε αγωνιστικά παιχνίδια χωρίς νίκη και το χειρότερο ξεκίνημα σε σεζόν εδώ και 35 χρόνια, ο προπονητής της Μαν Γιουνάιτεντ, Έρικ τεν Χαγκ, εξακολουθούσε να βρίσκεται υπό μεγάλη πίεση – και η πίεση θα είχε σχεδόν αυξηθεί στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, αν ο επιθετικός της Μπρέντφορντ, Σέιντ, δεν είχε ανοίξει τρύπα στον αέρα από ελεύθερη θέση στην άκρη της περιοχής.

Το ενδέκατο λεπτό δεν έφερε καλύτερα νέα: Ο Ντε Λιχτ, ένας από τους τρεις νέους παίκτες που μπήκαν στην αρχική ενδεκάδα για το 0-0 στην Άστον Βίλα πριν από τη διεθνή διακοπή – ο Κασεμίρο αντικατέστησε επίσης τους τραυματίες στους μηρούς Μαϊνού και Λισάντρο Μαρτίνεζ Μαζραουί – συγκρούστηκε με το γόνατο του Σέιντ ενώ αμυνόταν. Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα για θεραπεία, ήταν σε θέση να συνεχίσει, αλλά το τραύμα στο κεφάλι του άνοιγε συνεχώς και χρειάστηκε να εγκαταλείψει τον αγωνιστικό χώρο αρκετές φορές, αιμορραγώντας

ManUnited: Σοκ στις καθυστερήσεις και γρήγορη ισοφάριση

Αυτό επρόκειτο να γίνει σημαντικό, αλλά πρώτα τα πράγματα με τη σειρά τους. Αρχικά, οι Κόκκινοι Διάβολοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν αξιοπρεπείς ευκαιρίες με τον Höjlund μετά από λάθος του Flekken μετά από κόρνερ (21ο) και δύο σουτ του Garnacho (26ο, 38ο). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν λίγο πριν την ανάπαυλα. Μετά από κόρνερ, ο Πίννοκ μπόρεσε να τρέξει ανενόχλητος στα πέντε μέτρα, να σηκωθεί ανενόχλητος και να στείλει με δύναμη το κεφάλι στο σπίτι του (45.+5). Ο De Ligt δεν ήταν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς λίγο νωρίτερα ο διαιτητής τον είχε στείλει στη γραμμή του γηπέδου για θεραπεία, αιμορραγώντας έντονα

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, ωστόσο. Η Μαν Γιουνάιτεντ έκανε ονειρικό ξεκίνημα μετά την ανάπαυλα και 90 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, οι Κόκκινοι Διάβολοι πανηγύριζαν χάρη στον Γκαρνάτσο, ο οποίος έστειλε ένα βολέ στα δίχτυα (47′).

Ο Χόιλουντ επιβραβεύει τη Μαν Γιουνάιτεντ για το δυνατό δεύτερο ημίχρονο

Η ισοφάριση έδωσε ώθηση στην ομάδα του Τεν Χαγκ και αύξησε την πίεση, με τους εντυπωσιακούς Γκαρνάτσο (51ο) και Κασεμίρο (52ο) να κάνουν κι άλλα σουτ από μακριά – ο Φλέκεν ήταν σε κάθε περίπτωση σε ετοιμότητα. Ωστόσο, η Μάντσεστερ ανταμείφθηκε στη συνέχεια για το δυνατό της δεύτερο ημίχρονο: ο Höjlund, που στήθηκε θαυμάσια από τον Bruno Fernandes, έστειλε την μπάλα πάνω από τον Flekken για να γυρίσει το παιχνίδι (62′).

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρήγαγαν ελάχιστα ή τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο. Δέκα λεπτά πριν από τη λήξη, η Μαν Γιουνάιτεντ ήταν μπροστά στο σκορ με 9-0 μετά την ανάπαυλα και η Μπρέντφορντ δεν κατάφερε να επηρεάσει επιθετικά. Ως αποτέλεσμα, το παιχνίδι έτρεχε προς την ολοκλήρωσή του, χωρίς να υπάρχει κάποια συναρπαστική τελική επίθεση από την ομάδα του προπονητή Τόμας Φρανκ

Οι Κόκκινοι Διάβολοι πανηγύρισαν την πρώτη τους αγωνιστική νίκη μετά από πάνω από ένα μήνα, η οποία θα πρέπει επίσης να μειώσει την πίεση στον δέκα Hag προς το παρόν. Η εβδομάδα τώρα συνεχίζεται με την αναμέτρηση για το Europa League στη Φενέρμπαχτσε την Πέμπτη (21:00) και το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα την επόμενη Κυριακή (15:00). Η Μπρέντφορντ συνεχίζει την επόμενη εβδομάδα το Σάββατο στην έδρα της Ίπσουιτς Τάουν (4μμ).