Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήTennisΟ Zverev επιστρέφει με επιτυχία

Ο Zverev επιστρέφει με επιτυχία

Μετά τα προβλήματα υγείας του, ο Alexander Zverev κερδίζει τον εναρκτήριο αγώνα του στο Masters της Σαγκάης

Ο Γερμανός αστέρας του τένις Alexander Zverev (Αμβούργο) πραγματοποίησε επιτυχημένη επιστροφή μετά τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε. Το νούμερο τρία της παγκόσμιας κατάταξης κέρδισε τον πρώτο του αγώνα στο ATP Tour μετά το US Open πριν από ένα μήνα απέναντι στον Ιταλό Mattia Bellucci με 6:4, 6:2 στο Masters της Σαγκάης, το οποίο είναι προικισμένο με περίπου 10,3 εκατομμύρια δολάρια, παρά τα εμφανή επίμονα αναπνευστικά προβλήματα.

Μετά από ένα προηγούμενο bye στον πρώτο γύρο, ο Zverev θα παίξει τώρα είτε με τον Ολλανδό Tallon Griekspoor είτε με τον Αυστραλό Jordan Thompson για μια θέση στους «16» της Κίνας, καθώς κυνηγάει την 23η νίκη του σε τουρνουά

Για τον Zverev, ο οποίος είχε παραπονεθεί για πυρετό και βήχα μετά τη Νέα Υόρκη κατά τη διάρκεια του Laver Cup στο Βερολίνο, ο αγώνας με τον αντίπαλό του, ο οποίος βρίσκεται 98 θέσεις χαμηλότερα στην κατάταξη, ξεκίνησε με ανάμεικτο τρόπο.

Ο Zverev δυσκολεύεται με τις διαιτητικές αποφάσεις

Πέντε χρόνια μετά την εμφάνισή του στον τελικό στο ίδιο γήπεδο, ο δεξιόχειρας δεν ήταν αρχικά συγκεντρωμένος σε αρκετές περιπτώσεις και ενίοτε διαφωνούσε με τις διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Zverev κατάφερε το καθοριστικό break για την κατάκτηση του πρώτου σετ μόνο στο έβδομο game, αφού έχασε έξι ευκαιρίες.

Μετά από αυτό, όμως, ο φιναλίστ του Γαλλικού Όπεν πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Μετά από περαιτέρω break για να προηγηθεί με 1:0 και 4:1 στο δεύτερο σετ, ο Zverev μετέτρεψε το πρώτο του match point.