Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήBasketballΤρενάκι του λούνα παρκ στην πρεμιέρα της αρένας: Η Μπάγερν κερδίζει με...

Τρενάκι του λούνα παρκ στην πρεμιέρα της αρένας: Η Μπάγερν κερδίζει με μανία τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπάγερν Μονάχου διεκδίκησε με επιτυχία την πρεμιέρα της στο SAP Garden απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Στην πρεμιέρα της EuroLeague, η Μπάγερν έχασε το νήμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά κέρδισε στο τέλος με 97:89 χάρη στην ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ηταν ένα τρενάκι του λούνα παρκ στη νέα αρένα. Αφού προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ γύρισε εντελώς το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, για να ξαναμπεί η Μπάγερν στο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο. Το Μόναχο πήρε ξαφνικά φωτιά από έξω και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο νέο γήπεδο στο sold-out SAP Garden.

Ο εθνικός Γιοχάνες Βόιγκτμαν (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν εξαιρετικός με νταμπλ νταμπλ και πέντε καλάθια εκτός πεδιάς, ενώ ο Σαμπάζ Νάπιερ (25, 8/12 FG) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μονάχου. Όπως και ο Κάρσεν Έντουαρντς (14), ο γκαρντ είχε σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι του, αλλά ήταν παρών στην τελική φάση. Πρώτοι σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν οι Dzanan Musa (18) και Facundo Campazzo (19, 5/11, 9 ασίστ).

Η Μπάγερν ξεκίνησε πολύ καλύτερα απ’ ό,τι στο πρωτάθλημα. Οι Andi Obst (9) και Voigtmann πέτυχαν από δύο τρίποντα, ενώ ο Devin Booker (11) μετέτρεψε ένα alley-oop. Οι Λευκοί άργησαν λίγο, αλλά στη συνέχεια σκόραραν πιο εύκολα. Ο Dzanan Musa και ο επιστρεφόμενος Ibaka πλήγωσαν την Μπάγερν και η Ρεάλ πέρασε μπροστά στη λήξη μετά από λάθος του Shabazz Napier (26:29).

Η Μπάγερν ανεβάζει στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο

Η Μπάγερν ανέκαμψε γρήγορα, ωστόσο. Ο Έντουαρντς έπαιξε σαν διαφορετικός παίκτης σε σχέση με το BBL, βοηθούμενος από την παρουσία του Νάπιερ. Η Μπάγερν βρήκε αναντιστοιχίες κάτω από το καλάθι και συνέχισε να πετυχαίνει τα τρίποντά της. Ο Μπούκερ έδωσε στην Μπάγερν διψήφιο προβάδισμα τέσσερα λεπτά πριν από την ανάπαυλα. Ωστόσο, ήταν και πάλι οι φιλοξενούμενοι που έκλεισαν καλύτερα το δεκάλεπτο. Ένα σερί 9:0 έκανε και πάλι την κατάσταση τεταμένη και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 52:51.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο κλίμα και μετά την ανάπαυλα. Η Ρεάλ βγήκε από τα αποδυτήρια με ένα σερί 10:2 και μετά από ένα τρίποντο του Καμπάτσο, ο προπονητής Γκόρντον Χέρμπερτ κάλεσε τάιμ άουτ μετά από μόλις τρία λεπτά. Ο Ουόλτερ Ταβάρες (12, 9 ριμπάουντ) αντιμετώπισε προβλήματα με φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο σέντερ ήταν πλέον ο σημαντικότερος παίκτης των φιλοξενούμενων μαζί με τον πλέι μέικερ Καμπάτσο. Η Μπάγερν δεν είχε σχεδόν καθόλου καλά σουτ, με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι ήδη εννέα πόντοι πριν το τελευταίο δεκάλεπτο (64:73).

Ο Καμπάτσο πετάει στην τελευταία περίοδο

Τουλάχιστον οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν για άλλη μια φορά: Ένα σερί 8:2 επισφραγίστηκε με τρίποντο του Βόιγκτμαν και λίγο αργότερα ο Γκίφι ισοφάρισε έξω από τη ρακέτα. Το Μόναχο είχε πλέον το πάνω χέρι και έριχνε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Η Μπάγερν έκανε ένα σερί 24:4 και η αρένα έβραζε μετά το πέμπτο τρίποντο του Βόιγκτμαν.

Ωστόσο, υπήρχε ακόμα τρέμουλο. Ο Ντέβιν Μπούκερ πήρε το πέμπτο του φάουλ με ένα λεπτό να απομένει, ο Καμπάτσο μείωσε στους τρεις πόντους λίγο αργότερα και ο Αργεντινός στη συνέχεια πέτυχε δύο βολές. Στην αντίπερα όχθη, όμως, ο αρχηγός Βλάντιμιρ Λούσιτς παρέμεινε παγωμένος από τη γραμμή, ενώ ο Καμπάτσο προσπάθησε να κάνει φάουλ σε τρίποντο. Ο πόιντ γκαρντ εκνευρίστηκε τόσο πολύ που αποβλήθηκε από τους διαιτητές – μια απόφαση που πήγε υπέρ της Μπάγερν, καθώς ο Λούσιτς ευστόχησε και στις πέντε βολές που προέκυψαν.

Η δράση του πρωταθλήματος συνεχίζεται για την Μπάγερν την Κυριακή. Οι πρωταθλητές φιλοξενούν την BG Göttingen στις 3 μ.μ. Η Ρεάλ Μαδρίτης περιμένει την Χίπος Λέιδα για το εγχώριο πρωτάθλημα «ACB» (6.30 μ.μ.).