петък, септември 27, 2024
HomeFootballТоми преодолява Лорис, но LAFC печели титлата

Томи преодолява Лорис, но LAFC печели титлата

След като загуби четири поредни финала, ФК Лос Анджелис спечели още една титла. Но Откритата купа на САЩ е само началото на този сезон

ФК Лос Анджелис се подготви за предстоящите плейофи в МЛС с титла. Шампионите на лигата от 2022 г. победиха Sporting Kansas City с 3:1 след продължения във финала на Откритата купа на САЩ рано сутринта в четвъртък (CEST), за да сложат край на малката травма на финала.

След триумфа си в МЛС през 2022 г. отборът на бившия специалист в Бундеслигата Стивън Черундоло загуби последователно финалите в Шампионската лига на КОНКАКАФ (1:2/0:1 срещу Клуб Леон), Купата на Кампеонес (2:4 срещу Тигрес УАНЛ), Купата на МЛС (1:2 срещу Кълъмбъс Крю) и Купата на лигата (1:3 срещу Кълъмбъс Крю).

И този път LAFC трябваше да трепери отново. Голмайсторът Оливие Жиру им даде преднина в 53-ата минута, но Ерик Томи, бивш играч на Аугсбург, Щутгарт и Дюселдорф, бързо изравни резултата, когато с мощен шут промуши Уго Льорис в близкия ъгъл (60′). Резервният играч Омар Кампос най-накрая изведе домакините на пътя към победата в допълнителното време (102′). Последният гол беше запазен за 40-годишния Кей Камара (109′).

LAFC сложи край на негативната си серия – Томи & Ко. без шанс за плейофите

„Казах, че идвам тук, за да печеля титли“, заяви след това Жиру, който не бе взел участие в три от последните четири загубени финала. „През последните седмици имахме трудна серия, но останахме заедно.“

Всъщност напоследък ЛАФК не успя да спечели пет поредни мача, всичките в лигата, където класирането за плейофите все пак е неизбежно. Твърди се, че спечелването на Откритата купа на САЩ е само началото, още повече че стойността ѝ през този сезон е управляема: поради спорове за датите на мачовете МЛС изпрати в състезанието само осем отбора, а не всички за първи път от 2011 г.

Сезонът вече е повече или по-малко приключил за Томи и Канзас Сити, които щяха да бъдат съвместни рекордни носители на Откритата купа на САЩ, ако я бяха спечелили за пети път. Няма никакъв шанс за място в плейофите преди оставащите три дни до края на мача