понеделник, септември 23, 2024
HomeFootballСтатистиката на Хаверц казва всичко: Гражданите се подиграват и ругаят след „чудото“...

Статистиката на Хаверц казва всичко: Гражданите се подиграват и ругаят след „чудото“ на Арсенал

Дори късното изравняване за 2:2 не успокои защитниците: След разгорещения мач на върха на Висшата лига Манчестър Сити обвини Арсенал в „черна магия“

Само след секунди Арсенал не само щеше да е новият лидер във Висшата лига, но и да нанесе първото домакинско поражение на Манчестър Сити от ноември 2022 г. насам. Но дори и след равенството 2:2 в неделя вечерта Микел Артета беше прав в анализа си: той говори за „чудо“.

След като на Леандро Тросард беше показан жълт картон в продължението на първото полувреме при резултат 2:1 за избутване на топката, артилеристите трябваше да играят цяло второ полувреме, включително девет минути продължение, в числено превъзходство. След почивката Ман Сити отправи 28 удара към вратата, Арсенал владееше топката на 12,5%, а Кай Хаверц имаше шест паса, нито един от които не намери съотборник. „Невероятно е това, което направихме“, каза Артета. „Ако играете 56 минути с десет души срещу този отбор, в 99 от 100 случая ще загубите – и то с голяма разлика“.

Този път обаче Пеп Гуардиола трябваше да включи Джон Стоунс в 78-ата минута като своеобразен втори нападател заедно с Ерлинг Хааланд, за да спаси поне точката, а с това и лидерството в таблицата. Тренираният защитник прахоса в ъгъла, когато изтичаше времето за спиране. След това обаче нито той, нито който и да е друг специалист на Ман Сити не изпита желание да признае героичното представяне на Арсенал в отбрана.

„Имаше само един отбор, който беше дошъл да играе футбол – измърмори Бернардо Силва. „Другият отбор дойде да играе на границата на възможното и позволеното от съдията – за съжаление. Радвам се, че винаги се опитваме да спечелим всеки мач на терена“. Кайл Уокър говори за това, че Арсенал е използвал „тъмни изкуства“, с други думи нещо като „черна магия“. Защото, разбира се, гостите бяха използвали всяка възможност да играят за време.

Стоунс критикува Арсенал: „Те го правят от няколко години насам “

„Те забавят играта“, каза Стоунс с разочарование. „Не бих казал, че са го усъвършенствали, но го правят от няколко години насам. Така че знаехме, че трябва да го очакваме. Можете да го наречете умно или мръсно“, каза той и всеки можеше да се досети към коя фракция принадлежи самият Стоунс.

След като разстроиха Ман Сити два пъти в предсезонната подготовка и се върнаха от 1:0 у дома, за да направят равенство 0:0 на „Етихад“, артилеристите са на път да влязат в ролята на Ливърпул на Юрген Клоп: Последният неведнъж е довеждал единайсеторката на Гуардиола до отчаяние през годините и се е превърнал в нещо като интимен враг в надпреварата за титлата.

Единствената разлика беше, че Ливърпул „винаги се опитваше да печели в директните двубои“, каза Бернардо Силва. А между двете съперничества има и друга разлика: „Ливърпул вече спечели Висшата лига, а Арсенал не. Ливърпул е печелил Шампионската лига, а Арсенал – не.“