Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρεις αγκυλώσεις: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη νίκη της κάτω από...

Τρεις αγκυλώσεις: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη νίκη της κάτω από δέκα Χαγκ

Μετά από ένα ανώμαλο ξεκίνημα στην Πρέμιερ Λιγκ, η Μαν Γιουνάιτεντ συνέχισε να χτίζει αυτοπεποίθηση στο Λιγκ Καπ. Ο Γκαρνάτσο, συγκεκριμένα, διεκδίκησε έναν ακόμη ρόλο στην αρχική ενδεκάδα στη νίκη με 7-0 επί της Μπάρνσλεϊ

Έξι παιχνίδια σε 20 ημέρες – η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξακολουθεί να έχει ένα δύσκολο πρόγραμμα πριν από τη διεθνή διακοπή του Οκτωβρίου. Για το λόγο αυτό, ο Έρικ Τεν Χαγκ έκανε ροτέισον στην ομάδα του στο Λιγκ Καπ απέναντι στην ομάδα της τρίτης κατηγορίας Μπάρνσλεϊ. Ο Ολλανδός προχώρησε σε οκτώ ολόκληρες αλλαγές. Εκτός από τα ντεμπούτα στην αρχική ενδεκάδα του γηγενή Τόμπι Κόλλιερ και του νεοαποκτηθέντος Ουγκάρτε, ντεμπούτο έκαναν επίσης ο Αντονι (που έμεινε εκτός, εκτός από μια καθυστερημένη εμφάνιση ως αλλαγή στο Μπράιτον) και ο Γκαρνάτσο (που ήταν μόνο αλλαγή στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος).

Ειδικά ο τελευταίος πραγματοποίησε άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση μετά την εξαιρετική του εμφάνιση στο ματς με τη Σαουθάμπτον (3-0). Μαζί με τον συμπαθή παρτενέρ του στη βραδιά, Ράσφορντ, φρόντισε να κριθεί το παιχνίδι από νωρίς. Το δίδυμο δημιούργησε τα αντίστοιχα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (16ο, 45ο +2). Με τον Άντονι να τροφοδοτεί επίσης την αυτοπεποίθησή της από το σημείο (35′), η Μαν Γιουνάιτεντ είχε ήδη ξεκαθαρίσει τα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πετυχαίνουν περισσότερα από τέσσερα γκολ για πρώτη φορά με δέκα Hag

Αλλά ο Γκαρνάτσο και ο Ράσφορντ δεν ήταν ακόμα έτοιμοι. Και οι δύο πρόσθεσαν από ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ ο Garnacho έστησε ξανά τον Rashford (58′), ο Eriksen έστησε το δεύτερο γκολ του Αργεντινού (49′). Ωστόσο, όπως και οι τρεις συνάδελφοί του στην επιθετική τετράδα, έτσι και ο Έρικσεν, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως δεκάρι, ήθελε να μπει και ο ίδιος στον πίνακα των σκόρερ. Έπειτα από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, ο Δανός σκόραρε στη συνέχεια στις καθυστερήσεις (81ο, 85ο) και εξασφάλισε τη μεγαλύτερη νίκη της θητείας του δέκα Χαγκ (προηγουμένως 4-1 επί της Ρεάλ Μπέτις και της Τσέλσι τη σεζόν 2022/23)

Το βράδυ του Σαββάτου κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (18.30), οι Κόκκινοι Διάβολοι έχουν πλέον την ευκαιρία να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη αγγλική εβδομάδα της σεζόν