четвъртък, септември 19, 2024
HomeTennisСлед дебатите: Отборът за купа „Дейвис“ стартира по най-добрия възможен начин в...

След дебатите: Отборът за купа „Дейвис“ стартира по най-добрия възможен начин в Китай

В груповата фаза на Купа „Дейвис“ в Китай германският отбор по тенис за мъже трябва да се справя без най-добрите четирима играчи на сингъл. Въпреки това те стартираха по най-добрия начин. „Това те кара да искаш повече“, казва един от гарантите за успех

След дебатите относно спорното присъждане на мачовете за купа „Дейвис“ на Китай, германският мъжки отбор по тенис започна отлично по пътя си към финала. Без най-добрия играч Александър Зверев, но с финалистите от Откритото първенство на САЩ Тим Пюц и Кевин Кравиц, непълноценният отбор спечели с 3:0 срещу Словакия. Първата стъпка към достигането на четвъртфиналите на Купа „Дейвис“ в Малага, Испания, през ноември като един от двата най-добри отбора в четиристранната група в Жухай е направена.

„Това те кара да искаш повече“, каза професионалният тенисист Максимилиан Мартерер, изглеждайки облекчен и доволен. Мениджърът на отбора Михаел Колман заяви: „Беше важно да започнем с победа. Сега ни предстоят два финала.“

Ханфман попречи на словаците да изравнят

След мачовете на сингъл на Мартерер и Яник Ханфман германците имаха неоспорима преднина в първия от трите мача в групата. Мартерер впечатли с победа с 6:4, 7:5 срещу Лукас Клайн. След това Ханфман се пребори от сет на сет, за да победи Йозеф Ковалик с 3:6, 6:3, 7:6 (7:3).

Играчът от Карлсруе не достигна върховата си форма, но обърна мача и предотврати предстоящото изравняване. При 4:5 в третия сет той трябваше да отразява мачбол. Малко по-късно Ханфман си осигури решаващата втора точка.

Във финалния мач на двойки Пюц и Кравиц, които бяха пристигнали едва предишната вечер, не издържаха на напрежението от пътуването. Само три дни след загубения финал в Ню Йорк те победиха Клайн и Игор Зеленай със 7:5, 6:3.

„Това, че поведохме с 2:0, ни помогна изключително много. Това свали напрежението от нас и ни улесни в играта“, каза Пюц. „Мисля, че играхме много добре, като се имат предвид обстоятелствата.“ Той е бил „доста уморен“, признава Кравиц, но и „много щастлив“ от успешния старт.

Фактът, че ITF бе определила група С на Германия в Китай, предизвика значителни трудности при пътуването и предизвика остри критики. „Мисля, че всички отбори, които сега са тук, са съгласни, че е малко или много боклук да се играе тук“, каза шефът на отбора Колман.

Мартерер: „Може да има малка изненада “

При изключително влажните условия в залата германците не направиха впечатление на корта. В четвъртък отборът, който ще бъде без Зверев, Ян-Ленард Щруф, Доминик Кьопфер и Даниел Алтмайер, ще се изправи срещу Чили като предполагаем най-силен съперник.

„Всички се подготвихме много добре. Чувстваме се комфортно с условията. Мисля, че в четвъртък може да има малка изненада“, заяви Мартерер. САЩ ще бъдат последният съперник в групата в събота.

Тъй като в състава на Германия липсват първите четирима в световната ранглиста на сингъл, Мартерер и Ханфман ще бъдат в центъра на вниманието. И двамата се бориха с нервите в първия от трите мача в групата. Ханфман, който заема 96-о място в световната ранглиста, е германският номер едно. Мартерер е 104-ти в света и впечатли срещу словаците със силни сервис геймове.

„Мисля, че се справих доста добре“, заяви роденият в Нюрнберг. „Надявам се да пренеса добрата си форма и в следващите мачове. Тогава седмицата може да бъде много успешна за нас.“