Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΆλλο ένα τρίποντο από τον Χάαλαντ: Η Σίτι παραμένει αψεγάδιαστη στη Γουέστ...

Άλλο ένα τρίποντο από τον Χάαλαντ: Η Σίτι παραμένει αψεγάδιαστη στη Γουέστ Χαμ

Η Μάντσεστερ Σίτι παραμένει αψεγάδιαστη και στο τρίτο παιχνίδι της στην Premier League της σεζόν. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ επανέφερε τους «Σκαϊμπλούζ» στις επιτυχίες στη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ με ένα ακόμη τρεμπλ

Με δύο νίκες στις δύο πρώτες της εμφανίσεις στην Premier League και επιτυχία στο Community Shield, η σεζόν είχε ήδη ξεκινήσει καλά για την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι. Η επόμενη νίκη επρόκειτο να έρθει στην έδρα της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα στηρίχθηκε σε όλη την επιθετική του δύναμη με τους ντε Μπρούινε, Ντόκου και Χάαλαντ, αλλά αρχικά παρέλειψε τον Γκουντογκάν. Όπως και ο ομόλογός του Julen Lopetegui άφησε αρχικά τον Füllkrug στον πάγκο

Το αυτογκόλ του Ντίας ισοφαρίζει το εναρκτήριο γκολ του Χάαλαντ

Αντίθετα με τις προσδοκίες, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν να επιτίθενται. Ο Αντόνιο δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη σέντρα του Κούντους (2), ενώ στη συνέχεια ο Μπόουεν αποκρούστηκε από τον Έντερσον (4). Ωστόσο, οι Σίτιζενς ανέκαμψαν γρήγορα και σύντομα προέκυψε η γνωστή εικόνα: αρχικά ο Χάαλαντ με κεφαλιά πέρασε πάνω από την εστία όταν ήταν εντελώς ελεύθερος (6ο), αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα παρέμεινε παγωμένος και τελείωσε την ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ματς και στη συνέχεια δημιούργησαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη: πρώτα ο Αρεόλα έσωσε τον ντε Μπρούινε (14), στη συνέχεια ο Βέλγος χτύπησε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Γκρέαλις έβγαλε πάνω από το δοκάρι το σουτ της συνέχειας (18). Αλλά μετά από ένα περιττό αυτογκόλ του Ρούμπεν Ντίας, ο οποίος έσπρωξε χωρίς πίεση τη σέντρα του Μπόουεν στα δίχτυα του, έγινε ξαφνικά το 1:1 (19′). Ωστόσο, ο Χάαλαντ αποκατέστησε γρήγορα το προβάδισμα (30′) και ο Λιούις έχασε μάλιστα την ευκαιρία να το αυξήσει από οξεία γωνία (39′).

Το σουτ του Κούντους στο δοκάρι φέρνει τα Σφυριά ξανά στο παιχνίδι

Ελάχιστα λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Kudus έχασε την ισοφάριση με σουτ από οξεία γωνία – φέρνοντας τη West Ham ξανά στο παιχνίδι. Μετά την ανάπαυλα, η Μάντσεστερ έχασε τον έλεγχο του αγώνα και τα Σφυριά άρχισαν να παίζουν ένα ζωντανό παιχνίδι: Ο Kudus χτύπησε την μπάλα στο δοκάρι (52ο), ο Akanji κατάφερε μόλις να αποκρούσει τον Antonio (59ο). Χρειάστηκε να φτάσουν στο 64ο λεπτό για να δημιουργήσουν την πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο οι Sky Blues, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να σουτάρει αδύναμα στην αγκαλιά του αναπληρωματικού Φαμπιάνσκι.

Ο Γκουντογκάν θα πρέπει πλέον να βοηθήσει τους Σκαϊμπλούζ να ανακτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στην αντίπερα όχθη, ο Füllkrug μπήκε για να πετύχει τελικά την ισοφάριση. Και ο διεθνής επιθετικός έστησε τον Σούτσεκ, ο οποίος αστόχησε (80′). Στη συνέχεια, ήταν ξανά στο χέρι του Χάαλαντ να κρίνει το παιχνίδι: Η Σίτι αντέκρουσε τα σφυριά, που στέκονταν όρθια, και ο Νορβηγός κράτησε και πάλι την ψυχραιμία του μπροστά από τον τερματοφύλακα για να ολοκληρώσει το τρίποντο (83ο).

Οι τερματοφύλακες μπορούν να διακριθούν στις καθυστερήσεις

Ο επιθετικός παραλίγο να προσθέσει γκολ νούμερο τέσσερα στις καθυστερήσεις, αλλά τον απέκρουσε ο τερματοφύλακας Φαμπιάνσκι (90.+3). Στην αντίπερα όχθη, ο Έντερσον απέκρουσε έξοχα τον Σάμερβιλ (90.+4).

Μετά τη διεθνή διακοπή, η Σίτι αντιμετωπίζει εντός έδρας την Μπρέντφορντ το Σάββατο. Την ίδια ώρα, τα σφυριά θα υποδεχθούν την αντίπαλο της πόλης FC Fulham.