Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήMotorsportsWorldWCR Donington: Ana Carrasco και Maria Herrera εξασφαλίζουν νίκες

WorldWCR Donington: Ana Carrasco και Maria Herrera εξασφαλίζουν νίκες

Η Ana Carrasco πανηγυρίζει την πρώτη της φετινή νίκη στο δεύτερο Σαββατοκύριακο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών – Η πρωτοπόρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Maria Herrera επικράτησε την Κυριακή

Την ταραχώδη πρεμιέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Γυναικών (WorldWCR) στο Misano ακολούθησε ο δεύτερος αγώνας αυτό το Σαββατοκύριακο. Το Σαββατοκύριακο ήταν πολύ πιο αρμονικό από την πρεμιέρα πριν από τέσσερις εβδομάδες.

Η Ana Carrasco πήρε την πρώτη της νίκη στη νέα σειρά. Αλλά και η πρωτοπόρος του παγκόσμιου πρωταθλήματος Maria Herrera κέρδισε επίσης έναν αγώνα. Η Lucy Michel και η Lena Kemmer, οι δύο γερμανόφωνες συμμετέχουσες, συγκέντρωσαν σημαντικούς βαθμούς και στους δύο αγώνες.

Στον αγώνα του Σαββάτου, οι αναβάτες του πρώτου γκρουπ έδωσαν σκληρή μονομαχία. Η επικεφαλής του παγκόσμιου πρωταθλήματος Maria Herrera και η pole setter Ana Carrasco μονομάχησαν για την πρωτιά στην εκκίνηση. Η Carrasco επικράτησε στον τελευταίο γύρο. Η Herrera υποβιβάστηκε στην τέταρτη θέση. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Beatriz Neila. Η Sara Sanchez εξασφάλισε την τελευταία θέση στο βάθρο.

Η Lucy Michel ξεκίνησε τον αγώνα από την όγδοη θέση της εκκίνησης. Μετά το ατύχημα της Παρασκευής, η Γερμανίδα δεν ήταν σε πλήρη ετοιμότητα. Πάλεψε για να διανύσει την απόσταση του αγώνα και τερμάτισε ενδέκατη. Ωστόσο, η Michel ήταν πολύ επιθετική σε ένα περιστατικό στην τελευταία στροφή και τιμωρήθηκε επειδή έριξε την Mallory Dobbs. Οι διοργανωτές του αγώνα επέβαλαν ποινή 3 δευτερολέπτων. Ως εκ τούτου, η Michel υποχώρησε στη 15η θέση

Η Lena Kemmer προκρίθηκε στην ενδέκατη θέση της εκκίνησης στη Superpole και τερμάτισε στη 13η θέση. Λόγω της ποινής για τη Lucy Michel, ανέβηκε στην πρώτη 12άδα και συγκέντρωσε τρεις βαθμούς για το πρωτάθλημα

Συγκλονιστική μονομαχία μεταξύ της Maria Herrera και της Ana Carrasco την Κυριακή

Η πορεία του αγώνα στον δεύτερο γύρο ήταν διαφορετική σε σχέση με το Σάββατο. Η Maria Herrera ξέφυγε ελαφρώς στην εκκίνηση και ήταν ένα δευτερόλεπτο μπροστά. Όμως η Ana Carrasco δεν το έβαλε κάτω και έκλεισε ξανά τη διαφορά. Το παιχνίδι κατέληξε σε μια μονομαχία μεταξύ των δύο Ισπανίδων. Έξι γύρους πριν από το τέλος του αγώνα, η Carrasco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, αλλά η Herrera αντέδρασε

Υπήρξαν αρκετές αλλαγές θέσεων στους επόμενους γύρους. Η Maria Herrera μπήκε στον τελευταίο γύρο επικεφαλής, αλλά η Ana Carrasco ήταν σε απόσταση αναπνοής. Στη φουρκέτα, η Carrasco φρέναρε για να περάσει, αλλά έχασε στην έξοδο. Η Herrera εξασφάλισε τη νίκη στον δεύτερο αγώνα και διεύρυνε το προβάδισμά της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Sara Sanchez, η οποία κέρδισε οριακά την Beatriz Neila

Η Lucy Michel επωφελήθηκε από αρκετές εγκαταλείψεις και με έναν δυνατό ελιγμό στην τελευταία στροφή κατάφερε να φτάσει στην έβδομη θέση. Η Γερμανίδα τερμάτισε 38,7 δευτερόλεπτα πίσω και συγκέντρωσε σημαντικούς βαθμούς για το πρωτάθλημα. Η Lena Kemmer τερμάτισε στη δωδέκατη θέση, 48,8 δευτερόλεπτα πίσω από την

Μετά τα δύο πρώτα Σαββατοκύριακα, η Maria Herrara προηγείται στο πρωτάθλημα με 88 από τους 100 δυνατούς βαθμούς. Η Ana Carrasco (81 βαθμοί) είναι η πρώτη επιλαχούσα μπροστά από τη Sara Sanchez (68 βαθμοί) και την Beatriz Neila (57 βαθμοί). Αυτό σημαίνει ότι τέσσερις Ισπανίδες βρίσκονται στην κορυφή. Η Lucy Michel (23 βαθμοί) είναι όγδοη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και η Lena Kemmer (13 βαθμοί) είναι P14 στην κατάταξη των αναβατών