csütörtök, szeptember 19, 2024
HomeMotorsportsNASCAR bemutatkozás Iowában: Ryan Blaney megszerezte első győzelmét a 2024-es szezonban

Penske pilóta Ryan Blaney megszerezte első győzelmét a NASCAR címvédőjeként – Kyle Larson a 2. szakaszgyőzelem után rögtön balesetbe keveredett

Ryan Blaney (Penske-Ford) vasárnap az Iowa Speedwayen megnyerte a NASCAR történetének első futamgyőzelmét a királykategória első versenyén. A NASCAR 2023-as bajnoka ezzel megszerezte első győzelmét a 2024-es szezonban, miután több lehetőséget is szűken elszalasztott.

Februárban Blaney mindössze 0,003 másodperccel maradt le a győzelemről egy izgalmas, Daniel Suarezzel és Kyle Busch-szal közös háromszöges fotófinisben Atlantában. Két héttel ezelőtt pedig a biztosnak hitt győzelem St. Louisban csúszott ki a kezei közül. Most a tavalyi bajnok sikeresen visszatért.

Majdnem pontosan 19 év telt el az amerikai Iowa államban található Newtonban található 0,875 mérföldes ovál építésének alapkőletétele és az első Cup-futam között. Amikor vasárnap este a fekete-fehér kockás zászlót a reflektorok fénye alatt felmutatták, a futamgyőztes Ryan Blaney az összes Hendrick-pilótát, William Byront és Chase Elliottot a második helyre utasította maga mögé. A legerősebb ellenfele azonban sokáig egy másik Hendrick-pilóta, Kyle Larson volt.

Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) szerezte meg a NASCAR történetének első pole pozícióját az Iowa Speedwayen. Ő volt a leggyorsabb a szombati kvalifikáción, amelyen az eső miatt csak egyetlen szakasz szerepelt.

Amikor a 350 körös verseny vasárnap kora este, helyi idő szerint nem sokkal 18:00 óra után (közép-európai idő szerint 1:00 óra) kezdetét vette, Larson mellett az első sorban a regnáló NASCAR-bajnok Ryan Blaney állt.

Első szakasz: Ryan Blaney győzött Kyle Larson előtt

A verseny Larson és Blaney egymás melletti párharcával kezdődött. A második kör végén enyhe érintkezés történt kettejük között, és Blaney került az élre. Alig több mint egy körrel később következett az első figyelmeztetés a nyolcból. Az Iowa Speedwayen rendezett első Cup-futamot számos gumikiesés jellemezte.

Az első versenyszakaszban (1. szakasz) 70 kör alatt két figyelmeztető periódus volt. Kyle Larson az első újraindításkor visszaszerezte a vezetést, amelyet kezdetben elvesztett Ryan Blaney-vel szemben. Az első boxkiállás után azonban Blaney ellentámadásba lendült. A manőver csak néhány körrel az első szakaszzászló előtt sikerült neki.

Az első szakaszgyőzelmet így Ryan Blaney szerezte meg Kyle Larson és Daniel Suarez (Trackhouse Chevrolet) előtt, akinek stratégiája az első szakaszon a pályapozícióra, nem pedig a friss gumikra épült.

2. szakasz: Larson megkoronázza a biztonsági boxkiállás utáni talpraállást

A második versenyszakaszban (2. szakasz) 140 kör alatt három figyelmeztető periódust tartottak. Az élen kezdetben Ryan Blaney és Kyle Larson párharca folytatódott. De aztán meglepő módon az éllovas Larson egyike volt azon keveseknek, akik az egyik figyelmeztető időszak alatt a boxba álltak. Hogy miért? Mert aggódott a jobb első gumija miatt.

Cliff Daniels csapatfőnök ezért biztosra ment, és mind a négy gumiabroncsot kicseréltette a 5-ös Hendrick-Chevrolet-en, mielőtt Larson is csatlakozhatott volna a nagyobb problémákkal küzdők listájához. Hat versenyző szenvedett defektet a jobb első gumin egymás után: A.J. Allmendinger, Michael McDowell, Zane Smith, Ross Chastain, Erik Jones és Chris Buescher. Annak, hogy Larson a verseny későbbi szakaszában is kiesett a versenyből, semmi köze nem volt a gumikhoz

Az elővigyázatossági boxkiállást követően, ahol mindenhol friss gumik voltak, Larson azonnal visszaviharzott a felvezető kör végéről az élre. Néhány körön belül a top 10-be repesztett. Bár az előzési lendülete kissé lelassult, a második versenyszakasz végére visszavette a vezetést.

Kedvére vált, hogy Hendrick-csapattársa, William Byron és Ricky Stenhouse (JTG-Chevrolet) az egyik újraindításnál egymás útjába kerültek, Larson pedig mindkettőjük mellett egyből el tudott menni. Larson szerezte meg a 2. szakasz győzelmét Josh Berry (Stewart/Haas-Ford) és Chase Elliott (Hendrick-Chevrolet) előtt.

Larson közvetlenül a 2. szakaszgyőzelem után balesetbe keveredett

A harmadik versenyszakasz aztán viharosan indult. A szakasz figyelmeztető jelzést követő újraindításnál Chris Buescher (RFK-Ford) vezetett a régi gumikon, megelőzve a két friss gumival versenyző csapattársát, Brad Keselowskit, és a négy friss gumival versenyző mezőny többi tagját. Egy körrel az újraindítás után baleset történt.

Keselowski kívül, Daniel Suarez belül volt, kettejük között középen pedig a második szakaszgyőztes Kyle Larson. Ez nem ment jól. Suarez és Larson között érintkezés történt, aminek következtében Larson autója megpördült kívülre. Keselowski épphogy megúszta, de Denny Hamlinnek (Gibbs-Toyota) esélye sem volt megúszni a balesetet.

Innentől kezdve mások uralták a képet az élen. Josh Berry átmenetileg a szezon végére bezáró Stewart-Haas Racing négyautós csapatát vezette. A stratégiája azonban végül nem vezetett sikerre. Berry végül a hetedik helyen végzett

Stratégia és gyorsaság hozta vissza Blaney-t a győzelmi sávba

A tavalyi bajnok Ryan Blaney a Penske csapattársához, Joey Loganóhoz hasonlóan csak két friss gumit vett fel az utolsó boxkiállásnál. Ez helyes döntésnek bizonyult a korai vezető számára a 8-as Childress Chevrolet-je a verseny utolsó szakaszán hátsó felfüggesztéshibát szenvedett, ami végül a kieséséhez vezetett.

Jövő vasárnap (június 23.) közvetlenül az egy mérföldes oválon, Loudonban (New Hampshire) folytatódik a küzdelem. Ott az év végén visszavonuló Martin Truex Jr. tavaly szerezte meg eddigi utolsó győzelmét