Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ χρυσή πινελιά του Γκουαρντιόλα χαρίζει τη νίκη στη Σίτι στη Λειψία

Η χρυσή πινελιά του Γκουαρντιόλα χαρίζει τη νίκη στη Σίτι στη Λειψία

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, η RB Λειψίας επέστρεψε γρήγορα μετά την επανάληψη και κράτησε το παιχνίδι ανοιχτό για μεγάλο χρονικό διάστημα. Χρειάστηκαν δύο τζόκερ από τους πρωταθλητές για να δώσουν στους Σκαϊμπλούχους τη νίκη στις καθυστερήσεις

Ο προπονητής της

RB, Μάρκο Ρόουζ, προχώρησε σε δύο αλλαγές μετά την ισοπαλία 2-2 στο παιχνίδι κορυφής με την Μπάγερν Μονάχου: Ο Klostermann ξεκίνησε για τον τραυματία Henrichs (μυϊκός τραυματισμός), ο Kampl δεν ήταν αρκετός για την αρχική ενδεκάδα μετά από προβλήματα στο ισχίο, ο Seiwald εμπιστεύτηκε την αμυντική μεσαία γραμμή.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα Η Μάντσεστερ Σίτι υπέστη την πρώτη της ήττα στην Premier League εκτός από την ήττα στο League Cup από τη Νιούκαστλ με 2-1 στη Γουλβερχάμπτον Γουόντερερς. Ο Καταλανός έφερε πέντε νεοφερμένους παίκτες, μεταξύ των οποίων ο πρώην Γκβαρντιόλ της Λειψίας, ο 18χρονος Λιούις στη μεσαία γραμμή και ο Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος επέστρεψε μετά από ένα καλό διάστημα δύο εβδομάδων απουσίας από τον τραυματισμό του.

Η Σίτι κυρίαρχη από την αρχή

Δεν υπήρχαν, ωστόσο, σημάδια αθλητικής κρίσης για τους Skyblues. Από την αρχή έδειξαν ξεκάθαρα όρια στην RB Leipzig και κυριάρχησαν στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό. Οι Σάξονες ανέλαβαν τον ρόλο τους, έκαναν βαθιές σκηνές και, ειδικά στο τελευταίο τρίτο του αγώνα, δεν άφησαν περιθώρια για τελικές ενέργειες.

Αυτή η συνεπής αμυντική λειτουργία πήγαινε σε βάρος της δικής τους επιθετικής δράσης και όταν η κυπελλούχος Γερμανίας είχε ένα ξέσπασμα, συνήθως ενεργούσε πολύ βιαστικά και έδινε γρήγορα την μπάλα πίσω στην ενδεκάδα του Γκουαρντιόλα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 14ο λεπτό, ωστόσο, για να κάνουν οι φιλοξενούμενοι την πρώτη τους επικίνδυνη εμφάνιση στην περιοχή της Λειψίας. Ο ευκίνητος Lewis άφησε αρκετούς αντιπάλους στο πέρασμά του, αλλά στη συνέχεια πιάστηκε, και ο Bernardo Silva δεν μπόρεσε να επεξεργαστεί το επακόλουθο άουτ του Foden – αλλά η επίθεση αποδείχθηκε η σπίθα.

Το πρώτο σουτ προς το τέρμα βρίσκει στόχο

Σχεδόν κάθε λεπτό, οι φιλοξενούμενοι -κυρίως μέσω της δεξιάς πλευράς του Lewis και του Bernardo Silva- έβγαιναν μπροστά από την εστία, αλλά δεν μπορούσαν να βάλουν την μπάλα στο στόχο στην πυκνή συμπλοκή. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 25ο λεπτό για να χτυπήσει το πρώτο σουτ στο δοκάρι του τερματοφύλακα της Λειψίας, Μπλάζγουιτς – και ήταν ακριβώς στο στόχο. Μετά από ωραίο συνδυασμό των Lewis και Bernardo Silva, ο Foden χτύπησε ιδανικά την μπάλα από κοντά και είχε τη δυνατότητα να γυρίσει και να πανηγυρίσει το άξιο προβάδισμα.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε μετά από αυτό: η Σίτι συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι, η Λειψία ήταν καταβεβλημένη με το χτίσιμο μετά την κατάκτηση της μπάλας. Ενώ ο Foden έχασε το δοκάρι (27ο) και οι συμπαίκτες του έχασαν τα σουτ προς την εστία, οι Xavi (30ο), Openda (40ο, 44ο) και οι συν αυτώ δεν εκμεταλλεύτηκαν τους λιγοστούς χώρους που είχε η Λειψία – γι’ αυτό και το σκορ έμεινε στο πανάξιο 1:0 στην ανάπαυλα.

Η Λειψία εκμεταλλεύεται με παγωμένη ακρίβεια την έλλειψη ασφάλειας της Σίτι

Μετά την επανέναρξη, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν υπερβολικά στην έλλειψη αποφάσεων της Λειψίας. Η ManCity στάθηκε πολύ ψηλά – και γρήγορα πήρε αυτό που της άξιζε. Σε μια αντεπίθεση, η ασφάλεια δεν ήταν σωστή. Ο Οπέντα απομάκρυνε τον Ακάντζι μετά από πάσα του Πόουλσεν και τοποθέτησε την μπάλα απόλυτα επίπεδα δίπλα από το αριστερό δοκάρι (48ο).

Στη συνέχεια η Λειψία βρήκε καλύτερα τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι, καθώς ήταν πιο θαρραλέα και σε εγρήγορση στα μαρκαρίσματά της. Κατά διαστήματα έγινε ανοιχτή ανταλλαγή χτυπημάτων, αλλά έλειψαν τα ξεκάθαρα γκολ και από τις δύο πλευρές. Ενώ αμυντικά ο Κλόστερμαν έλαμψε με σημαντικές αμυντικές ενέργειες, μπροστά ήταν κυρίως ο αναπληρωματικός Μπαουμγκάρτνερ που έδωσε ώθηση.

Τα τζόκερ του Γκουαρντιόλα κεντρίζουν το ενδιαφέρον

Το καθοριστικό γκολ, ωστόσο, έμελλε να είναι υπέρ των φιλοξενούμενων – και οφείλεται επίσης στα τζόκερ του Γκουαρντιόλα. Ο Ντόκου πήρε μαζί του από τα αριστερά τον Άλβαρεζ, ο οποίος από όρθια θέση τοποθέτησε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας (84.). Ο Αργεντινός, που είχε ήδη σκοράρει δύο φορές στο 3-1 επί του Βελιγραδίου, είχε αντικατασταθεί μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα και απέδειξε την ικανότητά του στο σκοράρισμα, ενώ ο Χάαλαντ ήταν σε μεγάλο βαθμό αμαρκάριστος.

Ο Μπάουμγκαρτνερ είχε την απάντηση στα πόδια του, αλλά το χαμηλό του σουτ έφυγε μόλις άουτ (87.). Η Λειψία τα έριξε όλα μπροστά και πάλι στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων και έτρεξε σε αντεπίθεση μετά από άστοχη σέντρα. Αυτή τη φορά, ο Άλβαρεζ σέρβιρε στον Ντόκου, ο οποίος πέρασε την μπάλα δίπλα από τον Μπλάζγουιτς για το νικητήριο τέρμα (90.+2).

Η Μάντσεστερ Σίτι παρέμεινε έτσι αήττητη στο 15ο σερί παιχνίδι της στο Champions League και μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη Λειψία. Ήταν επίσης η 103η νίκη του Γκουαρδιόλα στο Champions League ως προπονητής. Μόνο ο Κάρλο Αντσελότι της Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να υπερηφανεύεται για περισσότερες επιτυχίες (109).

Ήδη το Σάββατο η RB υποδέχεται την Μπόχουμ για την Μπουντεσλίγκα (3.30 μ.μ.), η ManCity είναι στην έδρα της Άρσεναλ για την κορυφαία αναμέτρηση της Premier League την Κυριακή (5.30 μ.μ.). Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Λειψία περιμένει τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου στις 25 Οκτωβρίου (9 μ.μ.), την ίδια ώρα οι Σκαϊμπλούζ αντιμετωπίζουν τη Γιουνγκ Μπόις Βέρνης.