Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedMotoE Αγώνας 2 Βαρκελώνη: Torres πέφτει! Ο Casadei νέος ηγέτης του WRC...

MotoE Αγώνας 2 Βαρκελώνη: Torres πέφτει! Ο Casadei νέος ηγέτης του WRC μετά τη νίκη του

Ο Jordi Torres πέφτει και στον δεύτερο αγώνα MotoE στη Βαρκελώνη και χάνει την πρωτιά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα από τον Mattia Casadei – Andrea Mantovani και Nicholas Spinelli στην πρώτη τριάδα

Αυτή είναι η προκαταρκτική απόφαση στη μάχη για τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoE; Ο Jordi Torres (Aspar) πέφτει ενώ προηγείται στον δεύτερο αγώνα στη Βαρκελώνη, ενώ ο αντίπαλος του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Mattia Casadei (Pons) κερδίζει και παίρνει την πρωτιά στη γενική κατάταξη. Ο Andrea Mantovani (RNF) τερματίζει δεύτερος. Ο Nicholas Spinelli (Pons) συμπληρώνει το βάθρο των νικητών.

Ήδη από την αρχή των επτά γύρων ο Casadei πήρε την πρωτιά μπροστά από τον Mantovani. Ο pole setter Torres ήταν στην αρχή στην τρίτη θέση, αλλά μετά από μερικές στροφές ανέβηκε στη δεύτερη θέση και βρέθηκε στον πίσω τροχό του Casadei.

Στη στροφή 1 του τρίτου γύρου έγινε μια πρώτη επίθεση, με αποτέλεσμα ο Torres να πάρει την πρωτιά. Στους επόμενους γύρους, οι δύο αντάλλασσαν θέσεις εκεί ξανά και ξανά, μέχρι που στον πέμπτο γύρο πέρασε όχι μόνο ο Torres αλλά και ο Mantovani.

Έτσι ο Casadei έμεινε μόνο τρίτος. Λίγο αργότερα έχασε άλλη μια θέση από τον Hector Garzo (Intact), ο οποίος ανέβηκε στη δεύτερη θέση και τελικά κληρονόμησε την πρωτιά όταν ο Torres έπεσε στη στροφή 5 του προτελευταίου γύρου. Ήταν το δεύτερο πισωγύρισμα γι’ αυτόν μετά τη σύγκρουση με τον Casadei στον πρώτο αγώνα.

Μετά από αυτό το περιστατικό, το προβάδισμα του Garzo δεν κράτησε πολύ. Στην αρχή του τελευταίου γύρου τον κατάπιαν οι Casadei και Mantovani. Λίγο πριν τον τερματισμό έχασε και τη μονομαχία με τον Spinelli. Ο Casadei, ωστόσο, δεν τον άφησε να πάρει τη νίκη -σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα- και έμεινε μπροστά από τον Mantovani.

Ο Matteo Ferrari (Gresini) ήταν πέμπτος, όπως και στον πρώτο αγώνα, ακολουθούμενος από τους Miquel Pons (LCR), Kevin Zannoni (SIC58) και Alessandro Zaccone (Tech 3). Ο Randy Krummenacher (Intact) ήταν και πάλι ένατος. Ο Eric Granado (LCR) συμπλήρωσε την πρώτη 10άδα.

Στη γενική κατάταξη, ο Torres έχασε 25 βαθμούς από τον Casadei, ο οποίος προηγείται με 21 βαθμούς ενόψει των δύο τελευταίων αγώνων MotoE της σεζόν. Η Ferrari βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω από τον Torres στην τρίτη θέση. Ο Garzo βρίσκεται ήδη 44 βαθμούς πίσω στην τέταρτη θέση.